Biuletyn 1(6)/1998  

You may also get side effects like weight loss, nausea, and blurred vision, and these effects may be more severe in older adults. Some people may use medication to help Kingsland them sleep better. Buy generic levitra at best prices with 100% money back guarantee.

Amoxicillin may be used in the treatment of certain skin and skin structure infections, such as impetigo. It can also be used to relieve zoloft 50 mg preis spasticity in people. During the third and fourth dose of 25 mg per day, a woman will probably want to have sex with one or more partners.

Pieśni rosyjskie i włoskie

Miłośnikom muzyki operowej i pięknego śpiewu, lubiącym także pieśni, chciałabym polecić dwie płyty. Obie zawierają cykle pieśni, które są bardzo odmienne w swym charakterze – skomponowano je w innym czasie i pochodzą, tak jak ich wykonawcy, z odrębnych kręgów kulturowych. Łączy je piękno i znakomite wykonanie.

Pierwsza z płyt (ERATO 2292-45218-2) zawiera pieśni włoskie z przełomu XIX i XX wieku, ich kompozytorami są Francesco Paolo Tosti, Augusto Rotoli, Renato Brogi i Luigi Denza. Pieśni te z akompaniamentem fortepianu śpiewano w salonach arystokracji i domach mieszczańskich, także w odległych wioskach, z towarzyszeniem mandoliny. Wykonywali je na koncertach śpiewacy amatorzy, piękno tych pieśni docenili śpiewacy tej miary, co Mattia Battistini, Enrico Caruso czy Nellie Melba. Na płycie ERATO 12 pieśni kompozytorów włoskich nagrał Ruggero Raimondi z zespołem I Solisti Veneti pod batutą Claudia Scimone. Raimondi posiada silny, o rozległej skali głos z gatunku basso cantante. Znany z wielkich kreacji operowych zachwyca również wykonaniem pieśni, w których jest bardziej wyciszony i kameralny.

Na drugiej płycie (PHILIPS 446 666-2) znajdują się pieśni dwóch kompozytorów rosyjskich – 9 pieśni Sergiusza Rachmaninowa oraz 12 skomponowanych przez Georgija Swirydowa w 1977. Polecam zwłaszcza ten drugi cykl pieśni. Swirydow, urodzony w 1915 r., jest ceniony jako wybitny kompozytor wczesnego okresu powojennego i wymieniany obok Szostakowicza, Prokofiewa i Chaczaturiana; był uczniem Szostakowicza. Twórczość Swirydowa, prawie nieznana poza Rosją, nawiązuje do stylu neoromantycznego i jednocześnie opiera się na tradycji narodowej, uwzględniającej prawosławną muzykę rosyjską. Bardzo silny wpływ na kompozytora wywarła poezja Jesienina. Na płycie nagrano cykl pieśni skomponowanych do wierszy poety, a całej płycie nadano tytuł jednego z wierszy. Wykonawcą obydwu cykli pieśni jest rosyjski baryton Dymitri Hworostowski, któremu akompaniuje Michaił Arkadiew. Znamy Hworostowskiego z partii Oniegina, koncertów i nagrań płytowych. Artysta obdarzony pięknym głosem jest znakomitym wykonawcą pieśni rosyjskich. W przypadku pieśni Swirydowa możliwa jest indywidualna interpretacja, podobnie jak w ludowych pieśniach rosyjskich, gdyż, jak czytamy w broszurce załączonej do płyty, kompozytor nie zawsze określał czas trwania dźwięku i rytmu (ad libitum). Płytę uzupełniono tekstami w języku rosyjskim i przekładzie angielskim.

Polecam tę płytę, zwłaszcza miłośnikom muzyki rosyjskiej, warto ją przynajmniej przesłuchać, gdyż jest dostępna w większych sklepach.

Barbara Pardo