Witajcie,

Oddajemy w Wasze ręce drugi numer Biuletynu, w nowej szacie graficznej, przygotowany przez poszerzone grono redakcyjne. Proponujemy kilka stałych, mamy nadzieję, działów tematycznych. „Opery mniej znane” otwiera Adriana Lecouvreur Francesca Cilei. W przyszłości chcielibyśmy przedstawiać tu, naturalnie z Wasza pomocą, opery, które z różnych względów nieczęsto pojawiają się na scenach operowych, są zapomniane, rzadko nagrywane. Cykl „Przedstawiam Ci…” chcemy poświęcić wybitnym postaciom świata operowego: śpiewakom, dyrygentom, reżyserom, scenografom. Tym razem wielka amerykańska wagnerzystka – Helen Traubel. „Polecam Ci nagranie…” to miejsce prezentacji ulubionych nagrań zapisanych na płytach lub kasetach video. W „Operze w Internecie” i „Repertuarach” podajemy informacje, które udało się nam wyszperać w sieci komputerowej. Proponujemy również dyskusję na kontrowersyjny temat rejestracji pirackich.

Mamy nadzieję, że „Skrzynka kontaktowa” umożliwi nawiązanie kontaktu osobom o podobnych zamiłowaniach muzycznych. Tych wszystkich, którzy chcieliby odnaleźć „bratnie dusze”, prosimy o nadsyłanie krótkich informacji o sobie i swoich zainteresowaniach (z podaniem adresu).

To tylko niektóre z naszych planów. Oczywiście, ostateczny kształt i tematyka kolejnych numerów Biuletynu zależeć będzie od Was. Czekamy na teksty dotyczące wszelkich aspektów życia operowego, niekoniecznie związane z proponowanymi przez nas tematami. Chcielibyśmy bowiem, aby wszyscy wielbiciele opery mogli poruszać tu ważne problemy, z którymi od lat boryka się sztuka operowa.

Czekamy na wasze listy. Będziemy wdzięczni za wszelkie sugestie i uwagi dotyczące naszej działalności. Materiały prosimy przesyłać bezpośrednio na adres redakcji. Życzymy miłej lektury,

Redakcja

Pierwsze spotkanie klubowe (28 grudnia 1996) – A. Śmiałek

Recenzje, recenzje… – M. Hibner
Rozmowy o operze? – A. Durda

Helen Traubel – pierwsza dama Walhalli – T. Pasternak

Dwa oblicza cyrulika – A. Śmiałek

Adriana Lecouvreur – K. Skwierczyński

Porozmawiajmy o piractwie – T. Pasternak, K. Skwierczyński

Strony operowe – J. Wróblewski

Varia

Zmarli


Redakcja: Anna Chojowska, Agata Durda, Tomasz Pasternak, Krzysztof Skwierczyński, Aneta Śmiałek, Jakub Wróblewski.

Stron: 12 Format: A4 (ksero) Nakład: 150 egz.