Biuletyn 1(2)/1997  

W wydawnictwie Alfa ukazał się przekład francuskiej książki Claude’a Dufresne – Maria Callas. Samotność bogini. Książka w zasadniczy sposób różni się od wydanej przed kilkunastu laty biografii Steliosa Galapoulosa Callas. Prima donna assoluta (PIW, 1983), która podaje kalendarium występów artystki, dyskografię, omówienie najsłynniejszych ról. Książka Claude’a Dufresne ma charakter eseju, więcej uwagi poświęca Marii Callas jako kobiecie niż artystce. Przekład polski Ewy Grabowskiej jest sprawny, tekst czyta się z przyjemnością. Jedynym zgrzytem są błędy popełnione w materii operowej, zabrakło widocznie konsultanta muzycznego. Czytamy m.in. o takich operach, jak Siła przeznaczenia Verdiego, czy Rozmowy karmelitów Poulenca, z operetki Lekka kawaleria von Suppego zrobiła się Cavalleria Rusticana. Imiona bohaterów często są przekręcone (np. Flora Toska). W książce zamieszczono kilkanaście fotografii, niestety wszystkie dosyć znane. Odstręcza kuriozalna okładka, utrzymana w tonacji i poetyce Harlequina. (KS)


Ukazała się ostatnio (Warszawa-Radom 1997) autobiografia Marii Fołtyn pt. Żyłam sztuką, żyłam miłością… Artystka wspomina przebieg całej swojej kariery zawodowej – zarówno występy na scenach operowych, jak i działalność reżyserską, oraz popularyzowanie muzyki Moniuszki. Książka zawiera liczne fotografie. Śpiewaczka kończy swoje wspomnienia w następujący sposób: Czy napisałam wszystko? Nie! Są prawdy, których ujawniać nie należy. W życiu kierowałam się słowami słynnej arii opery Tosca – „żyłam sztuką, żyłam miłością, nigdy nie czyniąc krzywdy nikomu. (KS)


Za nagraną dla firmy NAXOS płytę Rossini. Arias for Mezzo-soprano Ewa Podleś w październiku ubiegłego roku otrzymała prestiżową nagrodę Preis der Deutchen Schallplatenkritik. Polski magazyn płytowy i radiowy STUDIO przyznał nagraniu tytuł Płyty roku 1996 w kategorii muzyki wokalnej. Przypomnijmy też, że w 1996 roku nagranie opery Tancredi Rossiniego, w której Artystka kreowała rolę tytułową (wydanej również przez NAXOS) było nominowane do nagrody The Grammy Awards. Tankred otrzymał też w Londynie nagrodę The Best Buy 1995, przyznawaną przez CD Classic. (TP)


Firma TAHRA (TAH 190-191) wydała pod koniec ubiegłego roku pierwsze w historii fonografii nagranie trylogii G. F. Malipiera L’Orfeide. Opera została zarejestrowana w czasie festiwalu Maggio Musicale Fiorentiono w Teatro della Pergola we Florencji 7 czerwca 1966. Było to ostatnie przedstawienie wybitnego dyrygenta Hermanna Scherchena, który zmarł 5 dni później. W przedstawieniu wzięli udział m.in. Alvinio Misciano, Renato Capecchi i Magda Olivero. Płyta jest wydana wzorowo, z obszernymi komentarzami w języku francuskim, angielskim i włoskim. Na płycie umieszczono także wywiady z reżyserem spektaklu Gianfranco de Bosio oraz Magdą Olivero, kreującą postać Matki; tłumaczenia francuskie i angielskie tych rozmów umieszczono w książeczkach. (KS)


26 stycznia w Teatrze Narodowym, w koprodukcji z Teatro dell’Opera Carlo Felice z Genui odbyła się premiera komedii muzycznej w trzech aktach Kawaler Srebrnej Róży Richarda Straussa, w reżyserii Pier Luigi Pizziego (który również był autorem scenografii i kostiumów). Przedstawieniem dyrygował Jacek Kaspszyk, a główne role śpiewali: Hanna Lisowska (Marszałkowa), Marta Abako (Oktawian), Izabella Kłosińska (Zofia) oraz Włodzimierz Zalewski. (Baron Ochs). Spektakl rozpoczął się o godzinie 19.00, a zakończył się dopiero po 23.00 (!). Kolejne przedstawienia odbędą się 6 i 8 lutego. (TP)


Nowość! Pod koniec stycznia br. ukazał się pierwszy numer serii Muzyki Mistrzów – firmy DeAgostini. Każdy numer zawiera zeszyt z płytą kompaktową, prezentuje najpopularniejsze dzieła najpopularniejszych kompozytorów (swego rodzaju ABC muzyki poważnej). Bohaterem pierwszego numeru jest Czajkowski; zeszyt zawiera krótką biografię, spis najpopularniejszych utworów, ich historię i strukturę oraz, co ciekawe, zapisy nutowe i również chwyty gitarowe. Na płycie umieszczono I Koncert foterpianowy oraz fragmenty Dziadka do orzechów i Jeziora łabędziego. Zastanawia jedynie fakt, dlaczego w spisie największych dzieł (str. 16), jak też w kalendarium życia Czajkowskiego (str. 7) pominięto zupełnie informacje o dorobku operowym kompozytora. Pierwszy numer był do nabycia po cenie promocyjnej 7,45 PLN, kolejne będą kosztować 14 PLN. W kolejnych numerach „poznamy” dzieła Mozarta, Chopina, a także Beethovena, Vivaldiego, czy Verdiego. Jest to pierwsze tego typu wydawnictwo na rynku polskim. (TP)