Biuletyn 3(8)/1998  

Varia

  • Dziesięć gwiazd opery i baletu, współczesnych i lat minionych, zostało uwiecznionych w brązie przez czołowych brytyjskich rzeźbiarzy. Ma to pomóc w zbieraniu funduszy dla remontowanej Covent Garden. Balet reprezentują: Darcy Bussel, Margot Fonteyn, Irek Mukhamedow i Rudolf Nureyev. Operę: Maria Callas, Joan Sutherland, Kiri Te Kanawa, Plácido Domingo, José Carreras i Luciano Pavarotti. Każda rzeźba – w 500 egzemplarzach – będzie do nabycia za cenę 2650-2850 funtów. Informacje i broszury w Pippa Scott, tel. 0-171-376-4444 (Anglia). (JP)
  • Hiszpański (pardon, baskijski) sopran Ainhoa Arteta i amerykański baryton Dwayne Croft pobrali się w kwietniu w Nowym Jorku. Ślubu udzielił im sam burmistrz Nowego Jorku, Rudolf Giuliani. Śpiewacy poznali się przed rokiem, występując wspólnie w Fedorze (Olga, de Sirieux) na scenie Met. (JP)
  • Zwycięzcami tegorocznej, szóstej już edycji konkursu wokalnego Operalia (odbywającego się tym razem w Hamburgu), pod patronatem Plácida Dominga, zostali urugwajski bas Erwin Schrott i amerykański mezzosopran Joyce di Donato. Koncert finałowy miał miejsce 2 lipca. (JP)

  • W czerwcu br., w wieku 50 lat zmarła na leukemię Lucia Valentini Terrani, włoski alt koloraturowy. Śpiewaczka urodziła się w 1948 roku w Padwie, zadebiutowała w 1969 roku w Brescii rolą Angeliny w Kopciuszku Rossiniego. Valentini Terrani występowała przede wszystkim w rolach kontraltowych – m. in. w operach Rossiniego (Rozyna, Izabela, Malcolm, Tankred, Arsace, Calbo, itp.), Glucka (Orfeusz), Mozarta (Cherubin), ma na swoim koncie wiele nagrań płytowych. (TP)
  • W czercu zmarła Iris Adami Corradetti, miała 94 lata. Zadebiutowała w 1926 r. Jej ukochanymi rolami była Madama Butterfly oraz Francesca da Rimini. Zajmowała sie także nauczaniem śpiewu, najbardziej znaną uczennicą jest Katia Ricciarelli. (TP)