Biuletyn 4(9)/1998  

Spotkanie z JAO (Les Jeunes Amis de l’Opera)

Wiosną br. w Brukseli miałam okazję spotkać się z Sami Chabbah, prezesem Les Jeunes Amis de l’Opéra (JAO), który wyraził zainteresowanie współpracą z Trubadurem. W trakcie rozmowy przekazał bardzo interesujące informacje na temat działalności JAO, które istnieje od 15 lat przy teatrze La Monnaie w Brukseli i zrzesza młodych (mających poniżej 26 lat) miłośników opery. Honorowym prezesem Towarzystwa jest José Van Dam.

Głównym celem JAO jest propagowanie opery przede wszystkim wśród młodzieży. Z inicjatywy Towarzystwa przed spektaklami operowymi w foyer teatru odbywają się spotkania mające przybliżyć widzom nie tylko treść danej opery i historię jej powstania, ale też zajmujące się np. analizą poszczególnych fragmentów muzycznych dzieła (np. przed spektaklem The Turn of the Screw Benjamina Brittena uczestniczyłam w spotkaniu, którego gościem był Antonio Pappano). Ponadto między innymi organizują konferencje tematyczne i wycieczki na próby poszczególnych przedstawień. Dzięki współpracy z teatrem La Monnaie, w którym mieści się siedziba Towarzystwa, jego członkowie mają zniżkę w wysokości 2/3 ceny na abonamenty na przedstawienia operowe oraz 50% na koncerty organizowane przez Société Philharmonique de Bruxelles, a także 10% rabatu przy zakupie płyt i książek w księgarni Teatru. JAO wydaje dwumiesięcznik Dramma é Musica, którego trzy ostatnie egzemplarze otrzymałam od p. Chabbah.

Wieloletnie doświadczenia JAO może być interesującym przykładem dla Trubadura. Mam nadzieję, że współpraca między naszymi Towarzystwami będzie się w przyszłości rozwijać.

Katarzyna Walkowska