Biuletyn 2(15)/2000  

Zebranie JUVENILIA

Otrzymaliśmy informację o walnym zebraniu Juvenilia, które odbyło się w Barcelonie w lutym br. Uczestnicy spotkania zwiedzili Gran Teatre del Liceu oraz zapoznali się z doświadczeniami gospodarzy w tworzeniu nowego wizerunku opery i jej promocji, zwłaszcza wśród młodzieży. W trakcie tego spotkania dyskutowano także na temat przyszłości Juvenilia, w tym stworzenia bardziej sformalizowanej organizacji. Przyjęto oficjalną nazwa stowarzyszenia – European Association of Young Opera Friends. Postanowiono, że podstawową strukturą ma być Centrum Informacji, którego siedziba będzie przenosić się co dwa lata do poszczególnych klubów członkowskich – przez najbliższe półtora roku organizacja pozostanie w Brukseli. Osoba z klubu zarządzająca Centrum przez czas jego pozostawania w danym mieście będzie koordynatorem stowarzyszenia. Zostaną ustalone zasady wstępowania do organizacji, pozostawania w niej oraz usuwania poszczególnych klubów członkowskich. Ustalono roczną opłatę członkowską w wysokości 50 euro przy możliwym wsparciu finansowym dla krajów członkowskich z Europy Wschodniej. Zaprezentowano także wstępnie przygotowaną stronę internetową organizacji. Jej tymczasowy adres to www.gopera.com/juvenilia. Znalazła się tam między innymi informacja o „Trubadurze” wraz z adresami kontaktowymi oraz połączenia ze stronami internetowymi Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Warszawskiej Opery Kameralnej.

Ponadto poinformowano o dwóch zbliżających się wydarzeniach:

  • Spotkanie młodych miłośników opery w Salzburgu w dniach 26 – 31 sierpnia 2000 (ostatni tydzień Festiwalu). W trakcie tego tygodnia uczestnicy obejrzą sześć przedstawień, wysłuchają wykładów, wezmą udział w dyskusji i będą mogli wybrać wśród 5 warsztatów (oświetlenie, inżynieria sceny, dramaturgia, fotografia, zarządzanie produkcją). Szczegóły na stronie Internetowej:www.festspielfreunde.at/jungefreunde/e_ejkt.html.
  • Belgijska organizacja Idee Fixe przygotowuje produkcję Carmen na otwartym powietrzu w zamku Paphos na Cyprze w dniach 8 – 11 września 2000. Pierwszy raz ta produkcja została przygotowana ostatniego lata w Belgii we współpracy z estońską Operą Królewską. Przewidywana obsada: Beatrice Uria-Monzon (Francja) – Carmen, Richard Leech (USA) – Don José; dyrekcja muzyczna Paul Magi, reżyseria Albert-Andre Lheureux, kostiumy Gerard Audier. Członkowie Juvenilia będą mogli zwiedzić scenę i spotkać się z niektórymi artystami. Aby obniżyć koszty wyjazdu, w wybranych krajach zostaną zorganizowane grupy osób chcących uczestniczyć w tym wydarzeniu. Informacje można uzyskać w Idee Fixe, tel. +32 70 222 007.

(KW)