Biuletyn 3(16)/2000  

Kursy wokalne

Tuż przed wakacjami w Warszawie odbyły się dwa bardzo ciekawe koncerty, w których zaprezentowali się uczestnicy dwutygodniowych kursów mistrzowskich Hanny Lisowskiej oraz Ryszarda Karczykowskiego. W kursach tych brali udział młodzi wokaliści – studenci i „świeżo upieczeni” absolwenci.

W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbywał się Kurs Interpretacji Pieśni i Arii Niemieckiej, prowadzony przez Hannę Lisowską. Jego organizatorem i sponsorem była Fundacja Opera. Kursanci mieli okazję pracować nad wybranymi utworami z repertuaru niemieckiego ze znakomitą śpiewaczką, inicjatorką Kursu, Hanną Lisowską. Do ich dyspozycji były również pianistki – Ella Susmanek i Katarzyna Jankowska oraz germanista, prof. Ralf Auris z Biura Koordynacji Rządu Niemieckiego ds. Nauki Języka Niemieckiego. Na zakończenie Kursu zorganizowany został koncert, w którym wystąpili: Arnika Dobras (sopran), Anna Wawrzyniak (mezzosopran), Bożena Grudzińska-Kubik (sopran), Marek Picz (bas), Magdalena Andreew (sopran), Małgorzata Kustosik (mezzosopran) oraz Artur Ruciński (baryton).

Najbardziej podobał mi się występ Magdaleny Andreew. Ta młodziutka wokalistka, absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej (klasa prof. Haliny Słonickiej), dysponuje głosem o ciekawej barwie. Szczególnie podobała mi się w arii Paminy z II aktu Czarodziejskiego fletu. Moją uwagę zwrócił też baryton, Artur Ruciński, który podczas koncertu zaprezentowa?? Pieśń do gwiazdy z II aktu Tannhäusera.

W Radziejowicach, w Domu Pracy Twórczej MKiDN, odbywał się Kurs Interpretacji Muzyki Włoskiej, prowadzony przez Ryszarda Karczykowskiego. Na jego zakończenie w warszawskim Studiu S-1 odbył się koncert, w którym kursantom towarzyszyła Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Aureliana Canonici. Spośród wykonawców najbardziej podobał mi się Rafał Siwek, który wykonał recytatyw i arię Banka z Makbeta Verdiego.

Z niecierpliwością czekam na kolejne koncerty młodych wokalistów. Mam nadzieję, że już wkrótce będę mogła podziwiać ich na scenie operowej.

Danuta Grochowska