Biuletyn 3(16)/2000  

Nowy sezon w Teatrze Wielkim

6 września w Teatrze Wielkim odbyła się konferencja prasowa poprzedzająca rozpoczęcie nowego sezonu artystycznego. Dziennikarzy zaproszono najpierw do nowootwartego Centrum Promocji TW. Mieści się ono w holu kasowym w bocznym skrzydle teatru. Można tu uzyskać informacje o bieżącym repertuarze, planowanych występach gościnnych, koncertach galowych oraz o spektaklach, ich realizatorach i wykonawcach. Centrum Promocji zostało zaprojektowane przez Aleksandrę Laskę. W Centrum Promocji można wygodnie usiąść i przy filiżance kawy przejrzeć programy teatralne, porozmawiać o spektaklach.

Po wizycie w Centrum Promocji dyr. Jerzy Bojar zaprosił dziennikarzy na wycieczkę po teatrze. Zwiedzaliśmy kulisy teatru, scenę, zaplecze techniczne. Byliśmy w stolarni, malarni, magazynie kostiumów, Muzeum Teatralnym. Konferencja zakończyła się na tarasie przy scenie kameralnej, skąd podziwialiśmy panoramę Warszawy i gdzie rozmawialiśmy z dyr. Jackiem Kaspszykiem nt. planów TW. Już wkrótce (22 października) czeka nas premiera 5-aktowej, włoskiej wersji Don Carlosa w reż. K. Warlikowskiego (kier. muzyczne sprawuje J. Kaspszyk). W obsadzie m.in. Stefania Toczyska, Barbara Mądra, Izabella Kłosińska, Marcin Bronikowski, Paweł Izdebski, Romuald Tesarowicz, Kałudi Kałudow, Adam Kruszewski.

15 listopada odbędzie się koncert galowy, w którym wystąpi José Cura i Ewa Małas-Godlewska. Czeka nas także ciekawa premiera baletowa – La dolce vita w choreografii Zofii Rudnickiej do muzyki N. Roty i K. Dębskiego. Przełom listopada i grudnia upłynie pod znakiem baletu. Teatr Wielki gościć będzie zespół baletowy z USA i Moskwy (balet Teatru Bolszoj) oraz Jeune Ballet de France. W tym czasie chór, orkiestra i soliści udają się na tourneé do Japonii ze spektaklem Traviaty. Trzymamy kciuki!

Ponadto planowana jest nowa inscenizacja Strasznego dworu (26 stycznia, reż. M. Grabowski, kier. muz. J. Kaspszyk), uroczysty koncert arii i chórów w 100-lecie śmierci G. Verdiego (27 stycznia), oraz m.in. premiery Otella Verdiego i Króla Ubu Pendereckiego.

W nowym sezonie warto również odwiedzić Muzeum Teatralne. Planowane są dwie wystawy monograficzne – Teatr Księżnej Marszałkowej w Łańcucie i wystawa poświęcona 100-leciu Wesela Wyspiańskiego.

(opr. D. Grochowska)