Biuletyn 4(17)/2000  

Barytonos – mistrzowie pieśni

Ciąg dalszy

Jest okazja aby po wielu miesiącach powrócić do obszernej listy barytonów, wybitnych wykonawców pieśni i dopisać do tej listy kolejne nazwisko. Okazją taką był recital w Studio Koncertowym im. Lutosławskiego, podczas którego młody baryton francuski Olivier Heyte śpiewał pieśni kompozytorów francuskich, przy fortepianie towarzyszyła Susan Manoff.

Olivier Heyte studiował w paryskim Konserwatorium Narodowym pod kierunkiem kilku pedagogów, między innymi znanej nam dobrze Renaty Scotto oraz wybitnego barytona francuskiego Gerarda Souzaya, uważanego za znakomitego wykonawcę liryki wokalnej. Ukończył studia w 1996 roku, uzyskując dyplom z Premier Prix. Od tego czasu często występuje na scenach operowych i estradach we Francji i poza swym krajem, obecnie jest solistą paryskiej Opera Comique. Artysta ma już spory dorobek operowy, można wymienić jego udział w Weselu Figara, Cosi fan tutte, Don Giovannim, Il Signor Bruschino, Poławiaczach pereł, Carmen i Eugeniuszu Onieginie. Występował również w operach takich kompozytorów jak Ryszard Strauss, Kurt Weill, Paul Hindemith i Francis Poulenc. Olivier Heyte śpiewał partie solowe w wielkich dziełach oratoryjnych – Requiem Faurego, Mszy koronacyjnej Mozarta, Mszy C-dur Beethovena, Missa di Gloria Pucciniego i Potępieniu Fausta Berlioza. Artysta kilkakrotnie występował w Polsce, uczestnicząc m.in. w wykonaniu dzieła Berlioza z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej. Z zespołem Warszawskiej Opery Kameralnej dokonał nagrania opery Bizeta Don Procopio.

Olivier Heyte jest znakomitym wykonawcą francuskiej i niemieckiej liryki wokalnej. Daje liczne recitale prezentując m.in. cykle pieśni Ravela, Duparca, Poulenca, Wolfa i Straussa. W programie warszawskiego recitalu znalazły się cykle pieśni Jacquesa Iberta Cztery pieśni Don Kichota, Letnie noce Hectora Berlioza, trzy pieśni Gabriela Faurego, jedna skomponowana przez Josepha Guy Ropartza oraz Maurice`a Ravela Pieśni Don Kichota do Dulcynei. Jest to repertuar wysmakowany i często wykonywany przez śpiewaków dysponujących głosem barytonowym, zwłaszcza cykle pieśni Iberta i Ravela. Ciekawa jest historia powstania tych utworów. Obydwaj kompozytorzy (poza nimi jeszcze trzej inni – Marcel Delannoy, Manuel de Falla i Darius Milhaud) uczestniczyli w konkursie na muzykę, która miała być tłem filmu o Don Kichocie. Postać tytułową kreował wielki Fiodor Szalapin. Zakwalifikowano dzieło Iberta. Po tej decyzji Ravel zamierzał wystąpić przeciwko producentom filmu, z czego jednak zrezygnowa??????, gdyż pieniądze na potrzeby filmu zostały częściowo zdefraudowane. Fiodor Szalapin często wykonywał na estradzie, i nagrał na początku lat 30-tych, pieśni Iberta, natomiast nigdy nie śpiewał utworów Ravela.

Warszawski recital Oliviera Heyte`a był okazją do usłyszenia pięknych i bardzo dobrze wykonanych pieśni kompozytorów francuskich. Śpiewak dysponuje pięknym, dość niskim barytonem, jest także przystojnym, eleganckim mężczyzną, co nie bez znaczenia, zwłaszcza gdy kreuje się na scenie Don Juana lub Oniegina. Niestety sala Studia Koncertowego była wypełniona zaledwie w około połowie, puste pozostały nawet miejsca zarezerwowane przez Instytut Francuski, który był współorganizatorem recitalu.

Barbara Pardo