Trubadur 2(19)/2001 (Dodatek Moniuszkowski)  

Tomasz Kuk

Już w okresie studiów wokalnych nosiłem się z zamiarem wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki. Śledziłem losy jego kolejnych edycji, interesowałem się rozwojem karier zwycięzców. Jednak, mając świadomość rangi i wymogów, jakie ten konkurs stawia przed jego uczestnikami, postanowiłem dopiero teraz wziąć w nim udział. Chciałem, by mój głos zabrzmiał w sposób jak najbardziej dojrzały.

Najtrudniejszy był dla mnie etap I konkursu, z jednej strony ze względu na reminiscencje przebytego niedawno ostrego zapalenia zatok, z drugiej zaś na wymogi programu. Miałem problemy ze znalezieniem arii klasycznej odpowiedniej dla mojego rodzaju głosu. Wiele pracy kosztowało mnie przygotowanie pieśni, jakże innych od repertuaru operowego, nad którym pracuję na codzień. Bardzo cenię sobie te doświadczenia, bowiem poszukiwanie odpowiednich środków dla wyrażenia emocji i treści zawartych w tekstach poetyckich pieśni Moniuszki, Schuberta, Paderewskiego, barw i odpowiedniego frazowania spełniającego wymogi stylu, a także świadoma kontrola i analiza tekstów pod względem właściwej im fonetyki – stały się dla mnie okazją do spokojnych, wnikliwych studiów nad interpretacją i techniką wokalną.

Chociaż organizacja konkursu w I etapie budziła moje zastrzeżenia, a informacje zaskakiwały uczestników, budząc wiele wątpliwości, już II i III etap konkursu, a także towarzyszące im próby z akompaniatorami i orkiestrą były dobrze zorganizowane. Atmosfera między uczestnikami sprzyjała raczej zawiązywaniu nowych znajomości, wymiany doświadczeń i spostrzeżeń, niż ostrej konkurencji czy objawom niezdrowego współzawodnictwa.

Ogromnie cieszy mnie przyznana przez jury tegorocznego konkursu nagroda – tym bardziej, że w jego skład wchodzili tak wielcy artyści reprezentujący najwyższy poziom sztuki wokalnej. Ich uznanie to dla mnie zaszczyt i mobilizacja do dalszej, świadomej pracy nad głosem i artystyczną osobowością. Możliwość zaistnienia w Teatrze Wielkim w Warszawie postrzegam jako ogromną szansę i z pewnością najcenniejszą z otrzymanych na konkursie nagród.