Trubadur 1(22)/2002  

Nagrody dla Stefana Sutkowskiego

Ostatnie miesiące były dla dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej wyjątkowe. W tym bowiem czasie Stefan Sutkowski otrzymał aż trzy wyróżnienia za swoją nieustającą pracę nad zachowaniem polskiego dziedzictwa muzycznego, poszerzaniem naszej wiedzy na temat muzyki dawnej, a przede wszystkim nad budowaniem zespołów i repertuaru WOK.

8 lutego dyrektor Stefan Sutkowski otrzymał Nagrodę im. Profesora Aleksandra Gieysztora. Nagrodę przyznaje od 2000 roku Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga za szczególne osiągnięcia w działalności związanej z ochroną dziedzictwa kulturowego. Uroczystość wręczenia Nagrody im. Gieysztora odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Choć znakiem firmowym WOK w Polsce i na świecie stał się Festiwal Mozartowski, to także inne, może mniej spektakularne, strony działalności WOK również zasługują na podkreślenie. Jest to właśnie troska o polskie dziedzictwo muzyczne, w tym operowe, którą doceniła Fundacja Bankowa im. Kronenberga. Przy Warszawskiej Operze Kameralnej działa Ośrodek Dokumentacji i Badań Dawnej Muzyki Polskiej, który nie tylko opracowuje dostępne materiały, wydaje nuty i płyty, ale z iście detektywistyczną pasją szuka w świecie najmniejszych bodaj śladów polskiej twórczości muzycznej. Dzięki niemu mogliśmy poznać m.in. wspaniałą Pasję Józefa Elsnera i dzieła wszystkie Marcina Mielczewskiego nagrane na płyty.

22 lutego w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina odbyła się uroczystość nadania Stefanowi Sutkowskiemu doktoratu honoris causa warszawskiej uczelni. Uroczystość odbyła się w 192. rocznicę urodzin patrona Akademii. Doktorat honoris causa otrzymała też tego dnia pani profesor Regina Smendzianka. Warszawska Akademia Muzyczna nadaje honorowe doktoraty bardzo rzadko. Wśród wyróżnionych w ten sposób muzyków znaleźli się do tej pory m.in. Nadia Boulanger, Artur Rubinstein, Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki i Mścisław Roztropowicz.

Podczas uroczystego spektaklu Kopciuszka Gioachino Rossiniego (który zaprezentowano w ramach II Festiwalu tego kompozytora) w Warszawskiej Operze Kameralnej odbyła się jeszcze jedna uroczystość, której bohaterem był dyrektor Stefan Sutkowski. 4 marca otrzymał on Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Pytany, które z wyróżnień ceni sobie najbardziej, dyrektor Sutkowski powiedział: Każde z nich jest bardzo miłe i za wszystkie bardzo dziękuję. Myślę, że chyba najmilsze jest to, że koledzy, z którymi kiedyś studiowałem, potem pracowałem, podjęli taką właśnie decyzję. Sądzę, że jest to rzadkie. Co innego, kiedy ktoś jest daleko i z takiej perspektywy się go ocenia. Co innego, kiedy jest się wspólnie, codziennie przez kilkadziesiąt lat i następuje telefon: chcemy coś takiego zrobić, czy wyrazisz zgodę? Cóż mogłem zrobić: zgodzić się i wszystkim bardzo dziękować.

Serdecznie gratulujemy!

oprac. KKG