Trubadur 2(23)/2002  

Agencja Artystyczna Syrinx-Kotliński

Niezwykle prężna i wielokierunkowa działalność Agencji zainspirowała mnie do przybliżenia Czytelnikom tej interesującej instytucji. Jak to się zaczęło?

Głównym bohaterem jest Stanisław Daniel Kotliński – absolwent z wyróżnieniem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Gdańskiej Akademii Muzycznej. Po studiach podejmuje wyjątkowo ożywioną działalność w życiu muzycznym Trójmiasta. Daje się poznać jako wybitny organizator – m.in. Orkiestry Kameralnej Wojciecha Rajskiego, dzisiejszej Polskiej Filharmonii Kameralnej i jej zagranicznych tournée. Organizuje Bałtyckie Spotkania Oper i Teatrów Muzycznych, Festiwal Muzyki Kameralnej w Sopocie, Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie. W latach 80-tych jest asystentem reżysera w teatrze operowym. Współpracuje też jako dziennikarz i krytyk muzyczny z gdańskim ośrodkiem TVP. W 1984 roku uzyskuje stypendium rządu włoskiego i wyjeżdża do Akademii Muzycznej Chigiana w Sienie, gdzie studiuje śpiew i dyrygenturę. Ukończenie nauki uwieńczone zostaje dyplomem honorowym tej uczelni. W latach 1986-88 jest stypendystą Towarzystwa Muzycznego w Sienie. Pogłębia tam znajomość kultury i sztuki włoskiej. Występuje na scenach i estradach koncertowych Włoch i Europy. Pracuje pod kierunkiem takich sław, jak m.in. – Fedora Barbieri, Lajos Kozma, Carlo Maria Giulini, Zubin Mehta. Pod dyrekcją Zubina Methy bierze udział we włoskiej premierze Mojżesza i Arona A. Schönberga (transmitowanej na cały świat). W 1995 r. powraca do Polski, gdzie zostaje szefem programu regionalnego gdańskiego oddziału TVP. W 1996 r. był konsultantem Teatru Narodowego (obecnie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej) w Warszawie. Od 1996 r. prowadzi klasę śpiewu w GAM. Od 2002 roku jest organizatorem i dyrektorem artystycznym międzynarodowych mistrzowskich kursów wokalnych w Konserwatorium im. L. Cherubiniego we Florencji.

W roku 1999 otwiera Agencję Artystyczną SYRINX – KOTLIŃSKI w Gdańsku. Trudno byłoby przytoczyć niekończącą się listę zorganizowanych przez Agencję koncertów, często z udziałem artystów światowej sławy. Przykładowo wymienię tylko kilka, jak: Koncert Pojednania w 60-tą rocznicę wybuchu II wojny swiatowej – wystąpiła The Israel Philharmonic Orchestra pod batutą Zubina Methy, koncert galowy z okazji Jubileuszu X-lecia Agencji Rozwoju Przemysłu – wystąpiła orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyr. Krzysztofa Pendereckiego, koncert dedykowany powodzianom z udziałem Mischy Maisky’ego i Polskiej Filharmonii Kameralnej, koncert Filharmoników Monachijskich pod batutą Jamesa Levina (po raz pierwszy był w Polsce) itd.

Osobnym polem działania Agencji jest pomoc młodym talentom. To właśnie Tomaszowi Krzysicy zorganizowano, sponsorowano i przygotowano wyjazd wraz z akompaniatorką na Międzynarodowy Konkurs Wokalny „Rosetum” w Mediolanie, gdzie pan Tomasz zdobył I nagrodę pośród 120 uczestników konkursu. Za dochód z koncertów charytatywnych zakupiono akordeon (12000 DEM) dla Marcina Krzyżanowskiego, laureata międzynarodowych konkursów, studenta AM w Gdańsku. Również dochód jednego z ostatnich koncertów przeznaczono na takiż instrument dla młodej utalentowanej Basi Sławińskiej. Powołany został też Fundusz Pomocy Studentom Akademii Muzycznej wyjeżdżającym na kursy, konkursy, koncerty etc. Koncertujący w AM z inicjatywy Agencji Vladimir Ashkenazy przekazał na rzecz tego Funduszu 5000 USD. Z dochodow z koncertów dotowano też remont Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku. Duże znaczenie w szkoleniu młodych adeptów sztuki mają organizowane przez Agencję Międzynarodowe Kursy Wokalne, prowadzone przez słynnych Włochów: Fedorę Barbieri, Rolanda Panerai, Renatę Scotto, Katię Ricciarelli i ostatnio Salvatore Fisichellę.

Różne aspekty działalności SYRINX – koncertowy, charytatywny, edukacyjny to znakomite połączenie piękna z pożytecznym. Nietrudno wyobrazić sobie, ile takie działania pochłaniają pracy, czasu, energii, a nawet zdrowia. Główny bohater tej instytucji – Stanisław Daniel Kotliński wydaje się być pasjonatem, którego trudności (napotykane w obecnej rzeczywistości) nie załamują, lecz być może mobilizują do dalszej intensywnej pracy. Cele są szczytne, a rezultaty widoczne (i słyszalne). Reasumując, Agencja SYRINX – KOTLIŃSKI to wyjątkowo chwalebna instytucja. Życzymy, by muzy sprzyjały jej w dalszej działalności.

Podaję adres e-mail Agencji: syrinx@post.pl

Danuta Gulczyńska


Patrz też: