Trubadur 3(24)/2002 |
Wakacyjne spotkania ze sztuką tańca
Tegoroczne wakacje obfitowały wprost w możliwości zapoznania się tak z dawną, jak i współczesną sztuką tańca. Można było nie tylko obejrzeć liczne spektakle w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów i zespołów, ale również wziąć udział w warsztatach, kursach i lekcjach najróżniejszych stylów tanecznych. Podczas letnich miesięcy odbyły się m.in.:
III Festiwal Tańców Dworskich w Krakowie. W dniach 5-10 sierpnia w Willi Decjusza Marie-Claire le Core i Romana Angel uczyły francuskich i włoskich tańców renesansowych.
V Biennale Tańca Współczesnego w Poznaniu. Od 19 do 30 sierpnia ok. 2 tysięcy osób wzięło udział w 200 warsztatach tańca. Największym powodzeniem cieszyły się tradycyjnie lekcje flamenco, afro dance, tanga, modern i street dance. Warsztatom towarzyszyły występy zespołów tańca współczesnego.
III Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu w Warszawie. Podczas pięciu festiwalowych wieczorów (21 – 27 sierpnia) wystąpili: Gregg Goldston (USA), Lina do Carno (Brazylia -Niemcy), La Compagnie de Monsieur et Madame O (Francja), Studio Magenia Elli Jaroszewicz (Francja), Nancy Lyon (USA) i dyrektor artystyczny Festiwalu Stefan Niedziałkowski z premierowym spektaklem pt. Przebudzenia. Jednocześnie w Teatrze na Woli odbyły się warsztaty mimu pod kierownictwem Elli Jaroszewicz. (foto Stefan Niedziałkowski)
Festiwal Tańca w Gdańsku zorganizowany przez Trójmiejską Korporację Tańca. Od 28 do 31 sierpnia w Klubie Żak można było obejrzeć 19 spektakli, w tym występ Teatru Tańca Dada von Bzdülöw. (foto Dada von Bzdülöw)
VII Bałtycki Uniwersytet Tańca. W dniach 26 sierpnia – 1 września na scenach Teatru Wybrzeże, Malarnia i Opery Bałtyckiej można było oglądać spektakle zespołów tańca nowoczesnego z Polski i zagranicy oraz wziąć udział w warsztatach tanecznych.
Katarzyna K. Gardzina