Trubadur 1(30)/2004  

Strona operowych transmisji internetowych
www.operacast.com

Słuchanie i nagrywanie audycji operowych i internetowych transmisji z teatrów jest bardzo proste. Nie trzeba posiadać do tego telewizji kablowej czy satelitarnej, należy natomiast mieć w miarę szybki modem i najlepiej stałe łącze. Ale można też, korzystając np. z pakietów TP SA, używać modemu. Praktycznie każda większa, szanująca się rozgłośnia (czasem również telewizyjna) umożliwia przez Internet odsłuch (a czasem i podgląd) tego, co akurat w niej „idzie”. Przeważnie wystarczy tylko kliknąć na odpowiedni link, np. Listen Live!, i automatycznie otwiera się nowa strona, na której widzimy (lub z której słyszymy) bezpośrednio to, co jest teraz w eterze. Jeśli potrzebne jest oprogramowanie, zwykle jest link udostępniający darmowe wersje programów odtwarzających dźwięk (np. Real Audio).

Oczywiście śledzenie oferty kilkuset stacji radiowych może być kłopotliwe i czasochłonne. Na stronie Operacast (jej autorami są Charles H. Riggs, III i E. H. Riggs) podawany jest z dwutygodniowym wyprzedzeniem program wielu światowych stacji muzycznych. Wystarczy bezpośrednio ze strony kliknąć na nazwę stacji (z nazwą wymaganego programu, w większości Real Player lub Windows Media Player, które również można ściągnąć ze strony).

Na pierwszej stronie pod linkiem LIST OF OPERA STATIONS mamy listę stacji transmitujących muzykę poważną. I tak łatwo możemy dostać się m.in. do włoskiego Audytorium i RAI3, francuskiego Frances Musiques czy Radio Classique, angielskiego Classic FM i BBC3 (na którym w każdą sobotę lecą transmisje operowe Met), węgierskiego Radio Bartok, czeskiego Radio Wełtawa (Rozhlas-3), niemieckich Deustchlandfund i Deustchlandradio, estońskiego Klassikaraadio, łotewskiego Radio Klasika, hiszpańskiego Radio Espana, wielu rozgłośni amerykańskich, norweskich, fińskich, nawet argentyńskich czy chilijskich. Niestety, nie ma w tym zestawieniu Programu II Polskiego Radia. Dalej mamy listę stron, z których można czasem ściągnąć pliki dźwiękowe (np. Global Music Network: Pod linkiem OPERA TABLE umieszczony jest krótki przewodnik po transmisjach operowych. Mamy tu linki do stron umożliwiających ściągnięcie programów „do słuchania” (np. Real Player, Winamp, Windows Media Player, Quicktime). Jest tu również konwerter pozwalający przeliczać godziny w poszczególnych strefach czasowych. W dalszej części znajduje się kalendarz transmisji w poszczególne dni tygodnia (np. soboty wieczorem opery transmitują m.in. BBC3, Radio Bartok, Radio4 Netherlands, Radio Classica de Espana). Oczywiście plan transmisji jest czysto orientacyjny, zawsze warto sprawdzić program szczegółowy. A jest on pod linkiem OPERA SCHEDULE, osobno podawany jest program na soboty, osobno na niedziele, osobno na dni od poniedziałku do piątku. Jak już wspomniałem, wystarczy kliknąć na nazwę stacji, wtedy możemy posłuchać jej z macierzystej strony rozgłośni, lub na link (mamy wtedy odsłuch przez stronę Operacast). Stacje radiowe transmitują „na żywo”, czasem też, niestety rzadko, powtarzają wybrane audycje – robi to np. BBC3.

W prosty sposób możemy też zarejestrować to, czego słuchamy. Wystarczy prosty program do nagrywania dźwięku, polecam CDwave (program ze strony, którego dodatkową zaletą jest fakt, że można zaprogramować czas rozpoczęcia i zakończenia nagrywania. Zapisany plik, w formacie Wave, trwający 120 minut, możemy bez problemu podzielić na tracki – program zapisuje każdą partię pliku osobno, numerując kolejno poszczególne części utworu. Oczywiście są też programy, np. Soundforge, bardziej zaawansowane, umożliwiające miksowanie i edycję graficzną poszczególnych plików.

Dzięki Operacast można wzbogacić swoją kolekcję! Niestety, nie wszystkie stacje na bieżąco uaktualniają swój repertuar, o czym przekonałem się, polując na transmisję Alcesty z Katariną Karneus z brukselskiej La Monnaie. Na stronie nie było o niej ani słowa, natomiast przypadkowo znalazłem informację o transmisji przedstawienia dwa tygodnie później! Niemniej jednak strona jest wspaniałym, rozbudowanym przewodnikiem po internetowym świecie współczesnych przedstawień operowych.

Tomasz Pasternak