Trubadur 2(31)/2004 (Dodatek Moniuszkowski)  

Claudio Desderi, Jury Konkursu

Konkurs Moniuszkowski był zorganizowany niezwykle profesjonalnie, zarówno jeśli chodzi o zapewnienie nam, jury, odpowiednich warunków pracy, wypoczynku, itp., jak i pod względem opieki nad uczestnikami konkursowych zmagań.

Z przekonaniem mogę mówić o wysokim poziomie startujących w konkursie śpiewaków, a szczególnie tych najmłodszych! Wielu z nich to niemal w pełni ukształtowani artyści. Mam na myśli przede wszystkim Arsena Sogomoniana z Armenii, który ma zaledwie 21 lat. A to przecież baryton! Bardzo podobali mi się także młodzi Polacy – bas Remigiusz Łukomski oraz mezzosopranistka Barbara Tritt.

Wykonywane w czasie poszczególnych etapów pieśni Moniuszki i innych polskich kompozytorów wywarły na mnie ogromne wrażenie. Już w czasie poprzedniej wizyty w Warszawie obejrzałem w Operze Narodowej trzy opery: Straszny dwór Moniuszki, Króla Rogera Szymanowskiego i Króla Ubu Pendereckiego. To wspaniałe, jakże różnorodne utwory, a Król Roger to niewątpliwe arcydzieło! Macie wspaniałą, bardzo europejską muzykę.

Klubowi „Trubadur” chciałbym niezwykle gorąco pogratulować Nagrody Publiczności, Arsen Sogomonian to naprawdę świetny wybór!

wysłuchał Krzysztof Skwierczyński