Trubadur 2(31)/2004  

Nudna bajka

Balet Kremlowski to pierwszy zespół baletowy o jakiej takiej marce, który firma Makroconcert sprowadziła do Polski na tournée. Niestety, artyści musieli się prezentować (podobnie jak ich poprzednicy) w miejscach mało nadających się do tego typu występów. Jak donoszą baletomani z różnych stron kraju, rosyjscy tancerze wykazali się dużą wytrzymałością występując np. na zimnie w sopockiej Operze Leśnej czy Poznańskiej Arenie. W Warszawie spektakle baletowe zaprezentowane zostały w Sali Kongresowej, co w znacznym stopniu położyło się cieniem na ich odbiorze. Nieduży zespół wykorzystany w Kopciuszku, którego obejrzałam 29 maja, miał spore kłopoty ze zmieszczeniem swego układu na scenie. W momentach bardziej krytycznych, np. podczas wariacji księcia, tancerze corps de ballet po prostu usuwali się w kulisy w obawie, aby któryś ze skoków solisty nie zakończył się. na nich. Szkoda mi było wysiłków młodego, całkiem przyjemnego zespołu, który stłoczony w różnych skomplikowanych układach miał niewielką możliwość pokazać, na co go stać. Co prawda nie byli to artyści wybitni, ale i tak należały by im się bardziej godziwe warunki występu. Tymczasem podczas drugiego aktu w podziemiach Kongresowej rozdudniła się dyskoteka! Łomot i wywołane nim drgania bez trudu przenikały na widownię skutecznie utrudniając odbiór spektaklu. Zgroza, wstyd i skandal!

Powracając jednak do samego spektaklu muszę przyznać, że mimo najszczerszych chęci (Kopciuszka Prokofiewa nie ma obecnie w repertuarze żaden polski balet) setnie wynudziłam się na kremlowskiej produkcji. Większość tańców solistek (Dobra Wróżka, Wróżki Pór Roku) zostało wykonanych poprawnie, ale jakoś „bez ikry”, jak lekcja na sali ćwiczeń. Jasnymi punktami spektaklu była wykonawczyni partii Kopciuszka Natalia Bałachniczewa i odtwórca roli Nauczyciela tańca/Ochmistrza, którego nazwiska nie uwzględniono w programie. Kopciuszek miała wszystko, czego można żądać od baleriny o emplois młodej dziewczyny -wdzięk, urok, urodę, delikatność, zwiewną postać oraz oczywiście dobrą technikę. Natalię Bałachniczewą chętnie zobaczyłabym w partii Giselle lub Klary w Dziadku do orzechów. Nauczyciel tańca był typowym tancerzem demi klasycznym o świetnym skoku, aktorskim, komediowym zacięciu; szybki, zwrotny i dowcipny wydawał się być w kilku miejscach na raz. To on ożywiał to dość senne widowisko, którego nie uatrakcyjniały kostiumy firmy Nina Ricci. Jak wyraziła się po przedstawieniu koleżanka: stroje sprawiały wrażenie topornych, przeładowanych, łączących bez ładu i składu jarmark z Paryżem, klasykę z awangardą, a tiulowe paczki z… szlafrokami. W te ostatnie (jak również w duże rękawice z jednym palcem) ubrano krasnoludki, które niewiadomo skąd wzięły się w bajce o Kopciuszku. Krasnale owi (tańczeni przez mężczyzn, członków corps de ballet) mieli sznurkowe brody, pasiaste skarpety i otaczali Kopciuszka i Dobrą Wróżkę wykonując różne proste pas. Ich pojawienia w poetycznej scenie z wróżkami powodowały przykry dysonans. Początkowo miałam także nadzieję na dobrze wykonaną partię księcia, bo artysta, który w scenie balu wyskoczył zza kulis zrobił to doprawdy imponująco. Później jednak najwyraźniej stracił rezon, wariacje odtańczył jak ciężką katorgę, nieźle za to partnerował Kopciuszkowi w kilku trudnych adagiach. Sergiej Smirnow, bo tak nazywał się odtwórca roli księcia, wydawał mi się chyba zbyt niedoświadczony, „nieopierzony”, by wykrzesać coś z papierowej postaci, którą miał odtańczyć. Na dodatek do pierwszego adagia przybrano go w coś w rodzaju długiego płaszcza bez rękawów podbitego zielonymi piórkami… Jak w takim kostiumie można cokolwiek zatańczyć pozostanie tajemnicą Smirnowa. Może więc niesłusznie tak na niego narzekam?

Andriej Pietrow, dyrektor Baletu Kremlowskiego wprowadził do choreografii autorstwa Władimira Wasiliewa liczne zmiany. Ponoć wiele z nich miało służyć spotęgowaniu wrażenia groteski i rozśmieszyć widzów. Ja tam nie specjalnie się ubawiłam, zwłaszcza że wbrew dość popularnej tradycji partie złych sióstr obsadzono tancerkami, a nie tancerzami en travesti. Jedynym „przebierańcem” był Timur Szafigulin w roli Złej Macochy, ale i on w ogólnym rozrachunku był mało zabawny. Oczywiście sama jego długa i chuda postać odziana w obszerne suknie mogła bawić, ale ile można się naśmiewać z wdzięczącego się i przewracającego w tańcu faceta? Mimo to występ Baletu Kremlowskiego był bez wątpienia najlepszym, jaki do tej pory zaprezentowała firma Makroconcert. Nie docenili tego warszawscy widzowie, którzy na wieczornym przedstawieniu, które oglądałam, nie wypełnili nawet parteru Sali Kongresowej. Trudno dociec czy Warszawiacy mają już dość baletowych produkcji w PKiN sprzedawanych po horrendalnych cenach, czy też nie lubią Kopciuszka. Podobno na spektaklach Jeziora łabędziego też nie było kompletów.

KKG