Trubadur 3-4(32-33)/2004  

Jak nawiązałam kontakt z Norwich Opera Club

Po raz pierwszy dowiedziałam się o istnieniu Norwich Opera Club z Internetu, gdzie znalazłam krótką informację o klubie oraz zbiorowe zdjęcie jego członków. Postanowiłam nawiązać z nimi kontakt. Na ręce sekretarza Norwich Opera Club pana Petera Hamblinga wysłałam list, w którym napisałam trochę o swoich zainteresowaniach oraz o działalności naszego Klubu „Trubadur”. W odpowiedzi otrzymałam od niego zapewnienie, że przeczyta mój list na najbliższym spotkaniu klubowym i poda mój adres członkom klubu, którzy podzielają moje zainteresowania.

Jak dotąd koresponduję stale z panią Eveline Thulborn, która jest bardzo interesującą osobą. Wymieniamy się informacjami i prasą o tematyce operowej, między innymi wysłałam jej również Trubadura. Dodam jako ciekawostkę, że pani Thulborn bardzo dużo podróżuje. Była ze swoimi znajomymi również w Krakowie oraz w Warszawie, gdzie bardzo im się podobało.

Teraz parę słów o mieście, które jest siedzibą Norwich Opera Club. Norwich leży na wschodzie Anglii w hrabstwie Norfolk. Przez miasto przepływa rzeka Wensum. W sercu Norwich znajduje się katedra, która została zbudowana w 1096 roku. Jest tam też wiele innych zabytkowych kościołów, są muzea, między innymi w Bridewell Museum można zobaczyć rekonstrukcję starej fabryki, znajdują się zabytkowe XVII-wieczne domy, zamieszkiwane kiedyś przez tkaczy.

Norwich Opera Club istnieje od 1970 roku. Jego patronem jest John Steane. Członkowie klubu operowego w Norwich sami nie są wykonawcami muzyki operowej, ale tak jak i u nas, są przede wszystkim jej wielbicielami. Spotykają się co dwa tygodnie w czwartkowe wieczory w Assembly House. Członkowie klubu płacą abonament – 15 funtów za pół roku i wnoszą opłatę w wysokości jednego funta za każde spotkanie. Inne osoby, które chcą wziąć udział w spotkaniu, płacą trzy funty.

Raz na sześć miesięcy klub wydaje broszurę z programem spotkań. Udział w tych spotkaniach umożliwia członkom klubu poszerzanie wiedzy na temat opery. Uczestnicy mają możliwość wymienić się uwagami na temat najnowszych nagrań. Klub organizuje spotkania z ludźmi związanymi z operą, współpracuje z lokalnym Royal Theatre i z innymi teatrami w regionie. Klub operowy z Norwich, podobnie jak i „Trubadur”, organizuje wyjazdy na spektakle operowe, na przykład odwiedza Covent Garden. Organizuje również wyjazdy zagraniczne. Na przykład w 2003 roku 17 członków klubu wyjechało na festiwal w Weronie.

Ponieważ moja korespondencja z Norwich Opera Club dopiero się rozwija, poprzestaję na tej krótkiej notce informacyjnej.

Joanna Długosz