Trubadur 3-4(32-33)/2004  

Le Roi danse

Wszyscy ci, którzy nie mieli okazji zobaczyć w kinie kolejnego barwnego muzyczno-historycznego widowiska w reżyserii Gerarda Corbiau, mogą teraz nadrobić ten brak. W dobrych wypożyczalniach jest już dostępna wersja z polskim tłumaczeniem (lektor). Trochę szkoda, że głos czytającego przeszkadza rozkoszować się cudowną melodią języka francuskiego, ale o ile na dużym ekranie czytanie napisów sprawdza się znakomicie, na małym bywa męczące. Koneserom pozostaje zawsze możliwość sprowadzenia DVD w oryginalnej wersji językowej. Przyznaję, że sama także nie zdążyłam obejrzeć filmu Król tańczy w kinie. W Warszawie obraz „chodził” w niewielu kinach i to zaledwie kilka tygodni, nic zatem dziwnego, że wielu miłośników tego rodzaju filmów musiało pocieszać się stwierdzeniem: poczekamy, aż, jak Farinellego, pokaże to telewizja.

Teraz wystarczy udać się do wypożyczalni video (choć podejrzewam, że w zwykłej osiedlowej nie znajdziemy Le Roi danse), aby rozkoszować się bogatą wizją życia Jeana-Baptiste’a Lully’ego stworzoną przez Corbiau. Król tańczy jest bowiem, podobnie jak Farinelli filmem do oglądania po wielokroć. Kiedy już poznamy fabułę, przesłanie czy muzykę, która odrywa w filmie niezwykle istotną rolę (gra Musica Antiqua Köln, dyryguje Reinhard Goebel), pozostaje nam jeszcze przyjemność przyglądania się odtworzonym z pietyzmem realiom czasów Ludwika XIV. Kostiumy, fryzury, makijaż, przedmioty codziennego użytku i tzw. teatralna alchemia tamtych czasów współtworzą kompletny obraz epoki Króla Słońce. Jego nieodłączną częścią jest taniec. W Farinellim fabuła naszpikowana była scenami z opery, w których bohater śpiewał wspaniałe arie di barvura na tle ówczesnej scenografii. W Król tańczy oglądamy sceny z baletów dworskich, w których z upodobaniem od najmłodszych lat występował Ludwik XIV. Pierwszym, jaki widzimy jest słynny Balet Nocy, w którym niepełnoletni jeszcze król odgrywał rolę słońca. Później następują sceny z kolejnych grands ballets, gdzie Ludwik wciela się w Jowisza – króla bogów i ponownie w słońce (ostatni raz Król Słońce wystąpił w balecie w wieku 32 lat, ogółem wystąpił w 27 tytułach). Najciekawsze są sceny, w których oglądamy króla ćwiczącego. To uświadamia nam, na jakie wyżyny stopniowo wznosiła się w tamtym okresie sztuka tańca (styl noble) i jak wiele pracy musieli włożyć możni ówczesnej Francji, by dotrzymać kroku tańczącemu królowi, oraz jak on sam z zamiłowaniem poświęcał się tej sztuce. Jest to także rzadka okazja do podziwiania XVIII-wiecznego stylu tańca scenicznego, pełnego wirtuozerii, gracji i wyrafinowania. Ciekawostką jest fakt, że we wszystkich scenach tanecznych oglądamy nogi… tancerki, która „dubluje” w tych momentach aktorów grających Ludwika XIV (Benoît Magimel) i Lully’ego (Boris Terral).

Tytuł filmu jest w pewien sposób mylący. Król tańczy nie jest w takim stopniu filmem o tańcu i tancerzu, jak Farinelli był o śpiewie, śpiewaku i operze. Za pomocą retrospekcji oczyma umierającego Lully’ego oglądamy wybrane obrazy z całego jego życia – życia, które poświęcił Ludwikowi i własnej chwale. Wątek tańca jest co prawda bardziej uwypuklony, ale wiele scen poświęconych zostało współpracy z Molierem (powstanie comédie-ballet), czy powstania opery francuskiej (tragédie lyrique). Przez film przewijają się też motywy charakterystyczne dla innych obrazów Corbiau – silny wątek erotyczny, makabryczne obrazy ukazujące ówczesny poziom wiedzy medycznej. Reżyser funduje nam przy okazji świetną powtórkę z fragmentu historii Francji – Fronda, śmierć kardynała Mazariniego, walka Anny Austriaczki z synem.

Król tańczy jest filmem, w którym fabuła ustępuje freskowi historycznemu. Narracja jest powolna i porozrywana na epizody, za to poszczególne kadry uderzają swą urodą. Sceny taneczne są zachwycające, ale bodaj jeszcze piękniejsze są momenty, w których kamera pokazuje dyrygującego Lully’ego. Bo dyryguje on z niezwykłą ekspresją i elegancją. W końcu zanim został kompozytorem, był tancerzem.

KKG

W filmie wykorzystano fragmenty: Pomone Roberta Camberta, La Bocanne compliquée i La Bocanne primitive Jacquesa Cordiera oraz baletu Alcidiane, Te Deum, oper Amadis, Armide, Atys, Isis, Le Triomphe de l’amour, Persée, Xerxes, Phaéton Jeana-Baptiste’a Lully’ego.

Fragmentów można posłuchać na stronie: http://store.acousticsounds.com