Trubadur 3-4(32-33)/2004  

Wręczenie IV edycji Nagrody im. Andrzeja Hiolskiego

Nagrodę im. Andrzeja Hiolskiego po raz czwarty wręczyliśmy w Warszawskiej Operze Kameralnej po przedstawieniu Rinalda Jerzego Fryderyka Händla, które odbyło się w ramach Festiwalu Angielskich Oper Barokowych. Uroczystość miała miejsce w WOK, ponieważ w tej edycji nagrodę otrzymały dwie śpiewaczki związane właśnie z tą sceną: Olga Pasiecznik (najlepsza rola żeńska) i Marta Wyłomańska (debiut roku). Trzeci z laureatów, Mariusz Kwiecień (najlepsza rola męska) nie mógł być obecny, mamy jednak nadzieję, że w niedługim czasie w napiętym kalendarzu artystycznym tego śpiewaka znajdzie się czas na spotkanie z „Trubadurem” i odebranie nagrody im. Andrzeja Hiolskiego.

Wręczenie nagród w czwartej edycji było dla nas szczególnie uroczyste nie tylko dlatego, że wyróżniono znakomitych śpiewaków za świetne kreacje, nie tylko dlatego, że odbyło się w niemal rodzinnej atmosferze teatru przy Al. Solidarności, po niezwykle ciepło przyjętym spektaklu Händlowskiego arcydzieła. Po raz pierwszy nagrodzeni artyści otrzymali nie statuetki bądź inne nagrody, ale specjalnie zaprojektowane przez Zygmunta Walkowskiego i wykonane przez Mennicę Państwową medale z podobizną Andrzeja Hiolskiego. Na odwrocie każdego medalu zostało wygrawerowane, kto i za jaką rolę go otrzymał, mamy więc nadzieję, że jest to najlepszy sposób upamiętnienia nagrodzonych kreacji, a jednocześnie hołd dla patronującego nagrodzie Andrzeja Hiolskiego.

Nagrodę (medale, dyplomy i kwiaty) wręczyli na scenie WOK prezes Klubu Tomasz Pasternak i członek jury Krzysztof Skwierczyński. Wcześniej kilka ciepłych słów o Andrzeju Hiolskim wygłosił dyrektor WOK Stefan Sutkowski. Było nam niezwykle miło, gdy w prywatnej już rozmowie dyrektor Sutkowski podkreślił wagę nagrody i gratulował Klubowi zaangażowania w jej istnienie.

Po części oficjalnej nastąpiła chwila na toast i prywatne rozmowy z laureatkami oraz pamiątkowe zdjęcia. Dyrektor Stefan Sutkowski wspominał początki Opery Kameralnej, porównując jej pierwsze, pionierskie lata z chwilą obecną. Klubowicze mieli niepowtarzalną okazję porozmawiać z artystami WOK występującymi tego wieczoru w Rinaldzie (w partii tytułowej wystąpiła ubiegłoroczna laureatka nagrody za debiut roku, Anna Radziejewska) i poznać ich artystyczne plany na najbliższą przyszłość.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Warszawskiej Opery Kameralnej za pomoc w zorganizowaniu tej pięknej uroczystości. Bez przychylności panów dyrektorów Stefana Sutkowskiego i Edwarda Pałłasza oraz pomocy i ciepła pracowników WOK nie wypadłaby ona tak okazale, a jednocześnie tak sympatycznie. Dziękujemy.

Redakcja