Trubadur 4(37)/2005  

Pamięci Adama Didura

Nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazał się w sierpniu 2005 roku luksusowo wydany album zatytułowany Adam Didur z Woli Sękowej pod Sanokiem.

Album składa się z trzech, pozornie oddzielnych, części o różnych tytułach i sygnowanych różnymi nazwiskami autorów. Część I nadała tytuł całości, a opracował ją Józef Kański, wybitny publicysta muzyczny i wyjątkowo niestrudzony badacz i popularyzator wokalistyki. Na prawie 50 stronach opisuje przebieg życia i kariery artystycznej wielkiego śpiewaka. Niezależnie od bardzo swobodnej i ciekawej narracji autora, cennym wzbogaceniem tej części biograficznej albumu są liczne cytaty recenzji występów Adama Didura i ogromna liczba (około 60!) zdjęć i reprodukcji dokumentujących życie, fakty i działalność artysty. Są również istotne informacje o córkach artysty (Ewa, Olga, Mary), również śpiewaczkach.

Część II nosi tytuł Festiwal im. Adama Didura w Sanoku. Autorką jej jest Małgorzata Sienkiewicz-Woskowicz. W sposób zwięzły, ciekawy i źródłowy autorka opisuje dzieje imprezy muzycznej, która na stałe już wpisała się w kalendarz polskich festiwali. A zaczęło się skromnie, od trwających zaledwie dwa dni Promocji im. Adama Didura w1989 roku. I znów bogactwo zdjęć, recenzji oraz omówień kolejnych, trzynastu już, festiwali (do 2004 roku).

I zamykająca album część III: Śpiewajcie dalej, nie przerywajcie… Konkursy Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w opracowaniu Reginy Gowarzewskiej-Griessgraber. Tym razem możemy zgłębić jakże ciekawą historię wszystkich dotychczasowych (było ich siedem) Konkursów im. A. Didura, od pierwszego w 1979 roku. Nazwiska laureatów, członków jury, informacje o nich, recenzje i opinie o konkursach i jego uczestnikach. I jak w poprzednich częściach obfitość doskonałych zdjęć. Wszystko to sprawia, że ten rozdział, podobnie jak pozostałe, stanowi pasjonującą lekturę. Nie tylko dla znawców i miłośników tego rodzaju muzyki.

Dodatkową atrakcją albumu jest dołączona do niego płyta CD z archiwalnymi nagraniami Adama Didura (w opracowaniu muzycznym J. Kańskiego).

Wypada jeszcze tylko dodać, że autorem redakcyjnego opracowania całości jest Adam Neuer, a współwydawcą Gmina Miasta Sanoka.

  • Adam Didur z Woli Sękowej pod Sanokiem (praca zbiorowa), PWM/Gmina Miasta Sanoka, wyd. I, 2005 r., str.124 + CD.
  • Jacek Chodorowski