Trubadur 3(40)/2006  

Każdy bywa dzieckiem

Na scenę stołecznego Teatru Wielkiego powrócił po ponad dwuletniej przerwie Dziadek do orzechów w choreografii Andrzeja Glegolskiego wg Iwanowa. Choreograf na tę okazję przybył na kilka dni do Warszawy i nadzorował wznowienie znacznie wzbogacając inscenizację o elementy przyciągające uwagę dzieci. Spektakl wiele na tym zyskał – tam gdzie wcześniej było na scenie pustawo pojawiły się grupy amorków lub tancerzy wykonujących tańce narodowe, a niemal bez przerwy przez scenę przemyka para wszędobylskich psotnych myszek, które do tej pory miały znacznie mniej epizodów. Teraz stanową one rodzaj symbolu i motywu przewodniego przedstawienia, to postaci, z którymi mały widz „zaprzyjaźnia się” w pierwszej kolejności. Jak można się było dowiedzieć już po spektaklu wznowieniowym zespół i choreograf dokonali tego „liftingu” Dziadka do orzechów w zaledwie cztery dni. Efekty zaś były naprawdę doskonałe! Przyznaję, że i ja bawiłam się na przedstawieniu doskonale, zarówno po prostu chłonąc bajkowy świat, jak i wyszukując co jeszcze się zmieniło. W pierwszym akcie do łez bawiły mnie wybryki jednego z „chłopców” na wigilijnym przyjęciu – do tej pory grupka dzieci nie wyróżniała się niczym szczególnym, teraz dzięki kreacji Klaudiusza Paradzińskiego zyskała zupełnie nowy wymiar skutecznie odciągając czasami uwagę od bohaterów pierwszego planu. Zmiany pojawiły sie też w tańcu kucharek, którym towarzyszą wyjadające ciasto z misek psotne myszki. W drugim obrazie pojawiły się na chwilkę tańczące pingwinki w baletowych pas nieco przypominających pas de quatre z Jeziora łabędziego. Umierającego łabędzia parodiuje też bałwanek wprowadzający bohaterów do krainy Królowej Śniegu – rzecz bawiąca bardziej dorosłych baletomanów niż dzieci, ale warta zauważenia. Drugi akt do tej pory był pustawy. Nie przeszkadzało to bardzo, ale sprawiał wrażenie skromnego. Teraz dzięki niewielkim poprawkom zyskał na wystawności. Zamiast czterech dużych amorków otaczających Klarę w krainie słodyczy na scenie od razu pojawiają się postaci z tańców narodowych. Tańcom lalki i rycerzyka towarzyszą grupki małych amorków (Rycerzyk zyskał piękne wejście w grand jetes po półkolu). Najbardziej zmienił się finał – efektów nie będę zdradzać, ale z romantyczno-nostalgicznego (choreograf tłumaczył swoją wizję reminiscencjami ówczesnej sytuacji polityczno-społecznej – 1989 rok) stał się optymistyczny i baśniowy.

Wznowieniowy spektakl wypadł rewelacyjnie. Wszyscy biorący udział tancerze byli jak „na dopingu” – być może dlatego, że była to jednocześnie uroczystości jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej Andrzeja Glegolskiego. Wybitny tancerz, choreograf i pedagog zaskarbił sobie prawdziwą sympatię i podziw zespołu, co było widać podczas pospektaklowych podziękowań.

Wychowanek Warszawskiej Szkoły Baletowej (uczeń Zygmunta Dąbrowskiego, Mieczysława Jankowskiego, Henryka Giery i Borisa Kumysnikowa) i Moskiewskiego GITIS-u (Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej – wychowanek Władimira Burmeistra, Leonida Ławrowskiego i Rotisława Zacharowa, a także znanych metodyków nauczania tańca klasycznego: Marii Siemionowej i Nikołaja Tarasowa) większą część kariery spędził poza Polską. W Warszawie zasłynął jak solista m.in. w Don Kichocie, Giselle, Harnasiach, Nokturnie i Taranteli. Już wtedy podjął też pracę jako pedagog w szkole baletowej, prowadził też lekcje tańca klasycznego dla zespołu TW. Tworzył także choreografie m.in. Bal kadetów dla szkoły baletowej. W 1969 r. wyjechał do Francji. Zaangażował się do baletu Opery Marsylskiej, gdzie pracował pod dyrekcją wybitnej amerykańskiej eks-baleriny Roselli Hightower. Nadal studiował taniec klasyczny u takich pedagogów jak Rosella Hightower, Anton Dolin i Tatiana Grantzeva oraz współczesny u Johna Butlera. Tańczył w Marsylii u Rolanda Petit i w Sztokholmie w Operze Królewskiej. Od 1872 roku poświęcił się wyłącznie choreografii i pedagogice. W Paryżu ma własne studio baletowe, gdzie po radę i na trening przychodzą najwięksi współcześni tancerze. Glegolski to niekwestionowany autorytet wśród pedagogów tańca klasycznego posiadający własną metodę nauczania łączącą cechy szkoły rosyjskiej, francuskiej i amerykańskiej. Jest obecnie jednym z najbardziej wziętych pedagogów międzynarodowych i francuskich staży baletowych. Wykładał również na wydziale tańca Sorbony w Paryżu.

Wśród prac choreograficznych Glegolskiego wymienić trzeba wszystkie balety Piotra Czajkowskiego oraz oryginalne choreografie: Czy zmówiłaś już swoją modlitwę Desdemono? I Wariacje nt. Trzech pomarańczy do muzyki Prokofiewa, Noc (Schubert), Scena obłędu Lady Makbet z muzyką Mahlera, I Koncert fortepianowy i Hamlet Czajkowskiego, Historia żołnierza Strawińskiego i inne.

Spośród wykonawców wznowienia warszawskiego Dziadka do orzechów koniecznie trzeba wymienić główną parę, która przeszła samych siebie. Izabela Milewska jako wdzięczna, delikatna Klara była perfekcyjna technicznie, wariację w pas de deux wykonała fenomenalnie. Maksim Wojtiul był tego wieczoru spełnieniem marzeń każdej dziewczynki o pięknym młodym księciu. Tańczył z wielką szlachetnością, skakał niebotycznie, a radosnym uśmiechem po przeobrażeniu z dziadka do orzechów w księcia ujął chyba nie tylko serca najmłodszych baletomanek. Zresztą, w tym spektaklu niemal każdy wykonawca zasłużył na pochwałę – Michał Tużnik jako brat Klary i wykonawca tańca rosyjskiego strzelający serię powietrznych szpagatów, Zbigniew Czapski i Alicja Złoch jako psotne myszki, komiczny Wojciech Warszawski i Elżbieta Kwiatkowska jako rodzice Klary, Karolina Jupowicz i Andrzej M. Stasiewicz – mistrzowska para lalka-rycerzyk. Warto zaznaczyć debiut w solo w walcu kwiatów Michała Chrościelewskiego, który zbyt długo czekał w zespole na tego typu szansę. Cieszy powrót do formy Anny Lipczyk, która wystąpiła jako Królowa Kwiatów. Stosunkowo najsłabiej wypadli debiutujący w swoich rolach Irina Wasilewska – Królowa Śniegu i Piotr Klimczak w tańcu arabskim. Komplet spontanicznie reagującej dziecięcej publiczności na wszystkich dotychczasowych spektaklach i decyzja o dodaniu w lutym jeszcze dwóch przedstawień Dziadka mówią same za siebie. Cieszy więc powrót tego tytułu na deski TW-ON i to w tak sympatycznym kształcie i dobrym wykonaniu.

Katarzyna K. Gardzina