Trubadur 3(40)/2006  

Strona Maestro

Kilka tygodni temu w Internecie pod adresem maestro.net.pl pojawiła się nowa operowa strona znanego artysty fotografika Juliusza Multarzyńskiego. Jak piszą autorzy, Maestro jest tytułem, jakim honoruje się najwybitniejszych muzyków, wirtuozów, dyrygentów, śpiewaków, artystów baletu i pedagogów. Właśnie im oraz podążającym za ich przykładem artystom poświęcona jest ta strona.

Strona to właściwie cały rozbudowany serwis, podzielony na kilka działów. W Aktualnościach możemy przeczytać o najnowszych wydarzeniach w świecie operowym (m.in. o triumfalnym przyjęciu Piotra Beczały w MET). Zakładka Faworyci zawiera adresy stron artystów operowych. Najciekawszą częścią jest dział Galeria, zawierający mnóstwo zdjęć umieszczonych w poszczególnych katalogach: Opery, Dyrygenci, Śpiewacy, Tancerze, Choreografowie. Wszystkie zdjęcia umieszczone w serwisie są autorstwa Juliusza Multarzyńskiego. Mamy też dział Instytucje (namiary internetowe na instytucje muzyczne w Polsce oraz wybrane opery na świecie), dział Mistrzowie (zawierający życiorysy artystów), a także dział Wywiady.

Twórcą strony jest Wiesław Sornat, pracownik Akademii Świętokrzyskiej. – Przygotowanie strony trwało prawie dwa miesiące – opowiadał autor. – Serwis jest tak skonstruowany, że można go bez problemu rozszerzać o nowe działy, jeżeli tylko będą osoby chętne, by te działy redagować. Możliwa jest również publikacja na stronie przez upoważnione osoby bez udziału administratora (do wyboru z koniecznością akceptacji lub też bez, w zależności od przydzielonych uprawnień).

To bardzo ważna strona w polskim Internecie muzycznym.

Tomasz Pasternak