Trubadur 3,4(48,49)/2008  

Opera w telewizji, czyli co nowego w TVP Kultura
oferta telewizji kablowej, platformy cyfrowej Cyfra+ oraz cyfrowego Polsatu

Od niedawna kanał tematyczny TVP Kultura przedstawia interesujący program dla miłośników opery pt. Niedziela z operą. W niedzielny poranek, w godz. 9-13 możemy obejrzeć i wysłuchać interesujących widowisk operowych i baletowych, nie ruszając się z domu, przy porannej kawie, lub jak niektórzy lubią, leniuchując wygodnie w łóżku. Cykl ten jest wart polecenia, ponieważ zawiera wiele cennych nagrań popularnych oper, baletów i musicali, z udziałem wybitnych gwiazd światowej wokalistyki i baletu.

I tak: spośród dotychczas prezentowanych pozycji wyróżniał się cykl pt. Król tenorów – Luciano Pavarotti nadany z okazji śmierci wielkiego artysty. Złożyły się nań między innymi: Cyganeria z Mirellą Freni, Aida z Marią Chiarą oraz najwyżej ceniony przeze mnie Don Carlos w reżyserii Franco Zeffirellego, chóru i orkiestry opery La Scala. Spotkanie sceniczne mojego ulubionego reżysera operowego z Luciano Pavarottim i dyrygentem Riccardo Mutim w 1992 r. musiało zaowocować wspaniałym spektaklem Don Carlosa retransmitowanym teraz przez TVP Kultura. Moim zdaniem od czasu Tulio Serafina nie było w La Scali dyrygenta, który mógłby dorównać R. Mutiemu, który znakomicie czuje się w muzyce Verdiego (choć niektóry zarzucają mu czasem zbyt szybkie tempa). Wszystkie niedzielne prezentacje z serii Król tenorów poprzedzone były ciekawym komentarzem oraz ilustrowane zdjęciami i filmami dokumentalnymi z życia słynnego tenora. Były między innymi wspomnienia jego dzieciństwa, rozmowy z rodzicami (nagrane jeszcze w latach 70-tych). Szkoda, że ten cykl już się skończył. Pozostaje nadzieja, że TVP przypomni jeszcze Pavarottiego z jakiejś innej okazji.

Niedziela z operą pozwala nam obejrzeć starsze inscenizacje słynnych oper. Na przykład Madame Butterfly z Mirellą Freni i Placidem Domingo – tu jako młodym i przystojnym Pinkertonem w reżyserii Jean Pierre Ponnelle’a oraz Traviatę z młodziutką i niezwykle urodziwą Teresą Stratas i towarzyszącym jej Domingiem. Reżyser Franco Zeffirelli wyprowadził Traviatę na ulice Paryża i wiele scen z tej opery zaprezentował w przepięknych naturalnych wnętrzach. Nie brak też i nowszych spektakli. Zaprezentowany ostatnio Cyrulik sewilski z 2005 r. w hiszpańskim wykonaniu, choć utrzymany w ramach konwencji, był bardzo interesującym przedstawieniem z niezrównanym wykonawcą roli hrabiego Almavivy, którym był Juan Diego Florez.

Wspomniałam wcześniej o spektaklach baletowych w TVP Kultura. Myślę, że dużą atrakcją mogła być możliwość obejrzenia historycznego już nagrania Giselle z Carlą Fracci jako primabaleriną oraz Ognistego ptaka w ciekawej, nowoczesnej inscenizacji. Z tego ostatniego spektaklu, chociaż wspaniale tańczonego i wyreżyserowanego utkwiło mi w pamięci tylko jedno nazwisko: Valerego Gergiewa – dyrygenta, który znakomicie prowadził orkiestrę. Duże brawa za interpretację muzyki Igora Strawińskiego!

Co jeszcze warto obejrzeć w TVP? W programie I i II nadal mizeria, jeżeli chodzi o muzykę operową i balet. To zaledwie 0,5% czasu antenowego (około 3 godzin w miesiącu) i w dodatku w bardzo późnych godzinach nadawane są Złota dwunastka operetek (pr. II) i Wokół wielkiej sceny (pr. II).

Programu Bogusława Kaczyńskiego możemy słuchać i oglądać w każdą ostatnią niedzielę miesiąca – po północy. Interesujący komentarz autorski, gwiazdorskie wykonania operetek i oczywiście konkurs z płytami do wygrania! Np. w ostatnią niedzielę maja – pan Kaczyński prezentował Krainę uśmiechu Lehara z tenorem René Kollo w głównej roli. No i która z pań nie wzruszy się do łez, słuchając Twoim jest serce me w takim wykonaniu…

Magazyn Piotra Nędzyńskiego Wokół wielkiej sceny jest świetnie prowadzony i zawiera znakomite recenzje z najnowszych premier w krajowych teatrach operowych. Autor prezentuje także wywiady z artystami wraz z ilustracją muzyczną ich występów. Całość trwa około pół godziny (w ostatnią niedzielę, a właściwie – poniedziałek miesiąca). Naprawdę szkoda, że jest nadawany w porze piania kogutów, to jest o godz. 3.30 nad ranem. A może koguty są muzykalne i słuchają?

Odbierającym telewizję satelitarną poleciłabym jeszcze francuski kanał muzyczny Mezzo (dużo oper, baletów, muzyka poważna i jazz) oraz niemiecki ogólnokulturalny Arte, który oferuje między innymi transmisje oper (ostatni, Rigoletto z opery w Dreźnie) i koncertów muzyki klasycznej. Spektakle te – obecne w telewizji kablowej – nie są tłumaczone na język polski.

Jak odbierać TVP Kultura i wspomniane kanały obcojęzyczne? Kilka praktycznych rad dla tych, którzy są zainteresowani odbiorem i dotychczas jeszcze nie zainwestowali w telewizję satelitarną. Otóż najwyższą jakość odbioru gwarantuje umowa z renomowaną firmą – operatorem telewizji kablowej (np. w Warszawie Aster lub UPC). Jednak jest to sposób drogi (abonament na ogół kosztuje kilkaset zł miesięcznie) i nie wszędzie możliwy, ponieważ telewizja kablowa działa tylko w dużych miastach i w osiedlach o zwartej zabudowie (drogie kable). W niektórych miejscowościach, dzielnicach a nawet wspólnych budynkach istnieją lokalne wspólne instalacje do odbioru satelitarnego stanowiącego własność administracji lub spółdzielni mieszkaniowych. Nie zawsze dysponują one dobrej jakości sprzętem, więc zdarzają się problemy z odbiorem. Od czego są jednak nasze „złote rączki” i doświadczeni „teleamatorzy”. Tym wszystkim, którzy sami chcieliby zakupić sprzęt (dekoder i antena satelitarna wraz z wyposażeniem) i własnoręcznie zamontować go na własnym budynku – polecam zwrócić się do inż. Jarosława Kucharka – tygodnik To i owo – kącik pt. Porady TV SAT.

Dla pozostałych interesująca może być oferta platformy cyfrowej Cyfra+, która w Warszawie oferuje TVP Kultura już w „pakiecie powitalnym” wśród 31 innych kanałów (m.in. TVP1 i TVP2), plus jeden dodatkowy, którym może być np. Mezzo (abonament w cenie 9,90 zł miesięcznie; ewent. plus 4 zł za kanał dodatkowy). Dekoder i antenę satelitarną możemy zakupić od razu na własność od dostawcy usług, względnie obciąży on nas opłatą za korzystanie z niego miesięcznie. Natomiast platforma Cyfrowy Polsat dostarczy nam kanał TVP Kultura już w pakiecie MINI (za 32 gr dziennie) i dodatkowo np. Arte, RAI Uno, RAI Due i inne (bez Mezzo). Zakup sprzętu do odbioru satelitarnego będzie nas kosztować jednorazowo w granicach 100 do 200 zł; ewentualnie możemy negocjować z dostawcą, tj. Cyfrowym Polsatem jego rodzaj i warunki zakupu (dzierżawy). Podane ceny obowiązywały w czerwcu 2008 r. w Warszawie i mogą z czasem ulec zmianie. Poza tym – operatorzy (dostawcy usług) stosują różne promocje i taryfy uzależnione od regionu, odległości od centrum, itp.

Maria Paczosa

PS. Tygodnik To i owo zamieszcza również program 115 stacji, w tym TVP Kultura, Mezzo i Arte.