Ogrody muzyczne tuż-tuż…

Zbliża się 18. Festiwal „Ogrody Muzyczne”. Jak co roku gościć będzie w lipcu na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie.

Inicjatorami Ogrodów byli panowie Ryszard Kubiak i Zygmunt Krauze. Pomysł był prosty: projekcje filmów muzycznych poprzedzone wywiadami z najwybitniejszymi ludźmi kultury. Do współtworzenia Festiwalu zaproszono Barbarę Pietkiewicz, której powierzono wybór filmów.

Pierwsze Ogrody odbyły się w 2001 roku pod gołym niebem, z niewielkim tylko zadaszeniem dla publiczności, a realizatorzy przedłużali wywiady, czekając na zachód słońca. Już w drugiej edycji pojawił się namiot, początkowo dosyć prymitywny, stopniowo zastępowany coraz nowocześniejszym „modelem”. Obecny, piąty już namiot, to nowoczesny klimatyzowany obiekt mieszczący 800 osób.

Atmosfera Festiwalu od początku była doskonała. Publiczność miała okazję zobaczyć i posłuchać „na żywo” wielu znakomitych gości, z którymi niejednokrotnie mogła również spotkać się w przerwie, a także na gorąco przekazać swoje wrażenia Organizatorom.

10 lat temu najwierniejsi fani założyli Stowarzyszenie Przyjaciół Festiwalu „Ogrody Muzyczne”. Bardzo aktywnie i skutecznie wspiera ono to wydarzenie nie tylko organizacyjnie, ale nawet apelując do sumień urzędników, nie zawsze chętnych do przyznawania dotacji.

Ogrody Muzyczne pełnią również ważną rolę edukacyjną. Od 2006 roku w ramach Festiwalu działają Dziecięce Ogrody Muzyczne, dzięki którym niedostatecznie wykształceni dzieci i młodzież mają szansę poznać, niedostępną dla wielu sferę, jaką jest muzyka klasyczna. Miejmy nadzieję, że zaowocuje to w przyszłości większym zrozumieniem dla kultury tzw. wyższej.

Od 2008 roku motywem przewodnim Festiwalu była sztuka kraju, obejmującego 1-go lipca przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. W obecnej edycji formułę tę poszerzono – i do udziału w Ogrodach zaproszono aż 3 kraje, kolejno zajmujące tę zaszczytną funkcję. Będą to Estonia, Bułgaria i Austria.

Jak zwykle – poza projekcjami – Festiwal oferuje kilka nadzwyczajnych koncertów, w tym roku aż siedem. Ich pomysłodawcą i prowadzącym jest Zygmunt Krauze. 18 Festiwal zainauguruje koncert muzyki bałkańskiej.

Wśród zaproponowanych 9 filmów znajdą się m.in.: fabularyzowana opowieść o życiu słynnej Dalidy i znakomity dokument o Marii Callas, a także słynny kabaret Boba Fosse’a; gośćmi będą m.in. Krystyna Szostek-Radkowa i Stanisław Janicki. Zobaczymy też dwa balety i cztery opery, w tym rzadko u nas wystawianych Poławiaczy pereł Bizeta.

Od 2011 roku publiczność głosuje na najlepszą projekcję w danym roku. Nagrodę „Złotą Konewkę” wręczają Organizatorzy ostatniego dnia Festiwalu, a wśród głosujących zostają rozlosowane cenne upominki. W ubiegłym roku wygrał balet IX Symfonia według Béjarta; jak będzie teraz, przekonamy się za miesiąc.

Jeśli ktoś chciałby szczegółowo poznać historię „Ogrodów”, zachęcam do przeczytania książki-kroniki Aliny Ert-Eberdt 15 lat minęło.

W imieniu realizatorów Festiwalu serdecznie zapraszam.

Szczegółowy program Festiwalu znajdą Państwo na stronie http://www.ogrodymuzyczne.pl/

Podyskutuj na facebooku