Wspomnienie o Weronice Kuźmińskiej

1918 - 2010

Weronika Kuźmińska i Romuald Spychalski w Halce, 1958

Weronika Kuźmińska i Romuald Spychalski w Halce, 1958

Tygodnik Angora, piórem swego felietonisty, znanego dobrze melomanom, Sławomira Pietrasa, przekazał czytelnikom smutną wiadomość: w prasie nekrologi Weroniki Kuźmińskiej, legendarnej protagonistki dawnej Opery Łódzkiej. Była pierwszą Halką transmitowaną w czarno-białej telewizji, ratując ówczesną inscenizację Kazimierza Dejmka. Inaugurowała działalność tego Teatru w 1954 roku jako Hanna w Strasznym dworze. Wpisała się złotymi zgłoskami w historii operowej Łodzi: w Onieginie, Fauście, Madame Butterfly i Sprzedanej narzeczonej.

Śpiewaczka ta swoją karierę artystyczną zaczęła już w 1946 roku, w Łodzi, w chórze Teatru Wojska Polskiego. Natomiast podczas studiów w łódzkiej Akademii Muzycznej była także solistką Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia. Wtedy też wiele koncertowała dysponując obszernym i rozległym repertuarem estradowym. W roku 1951 została laureatką I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Śpiewaczego. Kolejnym etapem jej pracy artystycznej stała się, przekształcona później w Teatr Wielki, Opera Łódzka, której solistką została w 1954 roku. Etatową solistką tego Teatru pozostawała przez kolejne dwadzieścia lat. Mając bardzo dobre warunki wokalne: muzykalność, wrażliwość, szlachetne brzmienie głosu, a także miłą aparycję sceniczną, podejmowała partie sopranowe typu lirycznego. Prócz już wymienionych śpiewała więc m.in. Mimi w Cyganerii, Caton w Casanowie, a także tytułową Toskę, Neddę w Pajacach, Donnę Elwirę w Don Giovannim, Amelię w Balu maskowym, Anielę w Damach i huzarach Ł. Kamieńskiego, Bognę w Legendzie Bałtyku. Wszystkie jej interpretacje cieszyły się uznaniem krytyki i publiczności. Po premierze Eugeniusza Oniegina krytycy pisali: Tatiana Weroniki Kuźmińskiej jest chyba najlepszą z dotychczasowych ról artystki (K. A. Mazur, Kronika, 1956 r.) oraz: Kuźmińska pociąga widza i słuchacza doskonałym wyczuciem stylu muzyki rosyjskiej (R. Iżykowski, Dziennik Łódzki, 1956 r.). Weronika Kuźmińska wielokrotnie gościła również na scenach zagranicznych, głównie krajów tzw. demokracji ludowej.

Za swą działalność artystyczną wyróżniona została honorową odznaką miasta Łodzi, Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W pamięci zespołów łódzkiego Teatru Wielkiego pozostanie osobą życzliwą, koleżeńską, bardzo taktowną i dyspozycyjną.

Weronika Kuźmińska urodziła się w Smoleńsku, 26 sierpnia 1918r., zmarła 28 sierpnia 2010 roku w Łodzi.

Zaczęliśmy to wspomnienie przypomnieniem łódzkiej Halki artystki, zakończmy go także recenzją jednego z łódzkich spektakli opery Moniuszki. Recenzja ta stanowi również ocenę kunsztu artystycznego tej śpiewaczki: Weronika Kuźmińska – piękny, czysty i urzekający głos o wielkiej skali dynamicznej, wzruszająca koncepcja odtwórcza, świetne warunki aktorskie – wszystko to składa się na sukces artystyczny największej miary. Jej interpretacja Halki wydaje się być idealna, w każdym razie jest jedną z najlepszych, jakie słyszałem (Antoni Kędra: Halka w Łodzi, Ruch Muzyczny nr 16/15.08.1958 r.).

buy windows 7 key
windwos 7 product key
windows 7 pro key
Windows 7 Ultimate key sale
Windows 8 key
windows 8.1 product key
windows8.1 ultimate Key sale
windows 8.1 pro key
buy Windows 10 home key
Windows 10 key sale
Windows 10 Product Key
Windows 10 Enterprise Key

buy windows 7 key
activation windwos 7 product key
windows 7 professional key
Windows 7 Ultimate key sale
Windows 8 key
windows 8.1 product key
windows8.1 ultimate Key sale
windows 8.1 pro key
buy Windows 10 home key
Windows 10 key sale
Windows 10 Product Key
Windows 10 Enterprise Key

Podyskutuj na facebooku