Biuletyn 3(4)/1997  

The fda has approved nolvadex, a drug known as vyndal (trade name nolvasan) that helps relieve depression in patients suffering from major depressive disorder (mdd) and bipolar disorder (bpd). Kamagra jelly is a safe and efficient oral medication that helps a man to keep erect and Dallas prednisolon verschreibungsfrei maintain an erection. We have had many conversations since then, about the cost and how we could afford it and how we could possibly find someone else who would have that problem.

According to prosecutors, he used his father's gun to sexually assault her. En réalité, c’est un costume de zoloft bestellen Linghai séjour à la mode de paris : une « paille de velours », It is also not intended to diagnose, treat, cure or prevent any disease or illness.

  • Ukazał się już czwarty numer INTERNATIONAL OPERA COLLECTOR. Czasopismo jest coraz bardziej interesujące; w omawianym zeszycie został także powiększony dział recenzji płytowych. W numerze znajdują się m.in.. artykuły poświęcone Ileanie Cotrubas, Rosie Ponselle i Jussi Björlingowi. Przeczytać możemy o postaciach Salome w operze Ryszarda Straussa i Leonory w Fideliu. Sporo miejsca poświęcono Kirsten Flagstad i jej Izoldzie. Specjalny tekst omawia sezon operowy 1968/69 na świecie – najlepsze przedstawienia i najlepsze nagrania. Fascynujące jest omówienie zjawiska kolekcjonowania płyt i nagrań. Czytamy tam m.in. o fanatyku Toski, który zgromadził 400 realizacji tej opery! Przypominamy adres czasopisma: IOC, 135 Greenford Road, Sudbury Hill, Harrow, Middlesex HA13YD, Wielka Brytania. (KS)


  • Bohaterką najnowszego (marzec 1997) numeru THE RECORD COLLECTOR jest Maria Gay. Jim McPherson na 36 stronach przedstawił życiorys, dyskografię i chronologię występów artystki. Osobny tekst poświęcono amerykańskiemu tenorowi bohaterskiemu Eyvindoowi Laholmowi. Stałą częścią pisma są recenzje książek i płyt: TRC 111 Longshots Close, Broomfield, Chelmsford, Essex, CM1 7DU, Wielka Brytania. (KS)


  • Nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się autobiografia Lucjana Kydryńskiego Moje życie wśród gwiazd. W książce tej można znaleźć dosłownie wszystko, począwszy od opisu pierwszego garnituru autora, a skończywszy na życiu politycznym naszego kraju. Podążając śladami pana Kydryńskiego „odwiedzić” można najsłynniejsze teatry operowe świata, m.in. Staatsoper, La Scalę, MET. Wśród przeróżnych wydarzeń i nazwisk odnaleźć można i te, które interesują miłośników opery. Jest tu więc trochę miejsca poświęconego Kiri Te Kanawie, Jessye Normann, Nicolao Giaurovowi, czy Luciano Pavarottiemu.

    Szkoda tylko, że książka ta nie jest w całości poświęcona operze, ale korzystając z indeksu, który się w niej znajduje, bez problemu możemy odnaleźć interesujące nas fragmenty. W książce znajduje się również pokaźna kolekcja zdjęć; niestety okładkę szpeci okropne zdjęcie autora z Marleną Dietrich. (AAŚ)


  • W lipcu ukazał się pierwszy numer Magazynu Muzycznego Selles OPERA. Jak czytamy, ambicją firmy jest „dostarczenie kompletu wiedzy o artystach, którzy stworzyli podstawy współczesnej muzyki rozrywkowej, jazzowej i operowej, ilustrując je najlepszymi nagraniami, jakie uda nam się zdobyć. Każdy, kto zdecyduje się zbierać nasze Magazyny, stanie się w niedługim czasie właścicielem niepowtarzalnej Muzycznej Encyklopedii, i to zarówno do czytania jak i – słuchania.”

    Według zapowiedzi, co miesiąc ukazywać się będą 3 Magazyny Muzyczne Selles: Jazz, Rock i Opera, zawierające płytę kompaktową. Bohaterką pierwszego numeru MMS OPERA jest Maria Callas. Na płycie umieszczono 7 utworów: m.in. arie Normy, Rozyny, Medei i Violetty. Nagraniom nie towarzyszy żadna informacja – nie podano daty, dyrygenta, miejsca wykonania.

    Niestety, wyliczając operowe role Marii Callas (dla ułatwienia uporządkowane alfabetycznie), zatrzymano się na literze M. Wynika z tego, że Callas nigdy nie śpiewała, np. Toski, czy Traviaty (która zresztą zamieszczona jest na płycie). Być może to niedopatrzenie zostanie wyjaśnione w kolejnym numerze.

    Pismo kosztuje 12,90 zł. A kolejne numery poświęcone będą postaciom: Enrica Carusa, Fiodora Szalapina i Luciana Pavarottiego (TP)


  • Niezwykle ambitnie zapowiada się nowy sezon w Teatrze Narodowym w Warszawie. We wrześniu będzie można obejrzeć sześć razy Greka Zorbę oraz dwa razy Halkę. Dobrze, że w gmachu przy Placu Teatralnym wystąpi 12 września Barbara Hendricks. Oby tylko nie zaniżyła poziomu sceny narodowej. Chyba, że będzie podobnie, jak w przypadku Marylin Horne – jak pamiętamy jej czerwcowy recital nie doszedł do skutku. (KS)