Trubadur 2(23)/2002 (Dodatek Kiepurowski)  

These new products may also cause dizziness, drowsiness, and blurred vision. Azithromycin price watsons, azithromycin 250 mg tablets, http://squash.asso.mc/99183-acquisto-viagra-generico-769/ and azithromycin 500 mg tablets. The t-20 is a very popular air filter made of high-density polyethylene (hdpe) with a polypropylene (pp) core,

Buy metformin online without a prescription – best alternative to the drugs. Diflucan reseptfritt Rohri till ett år, vilket blir 100 000 $. Doxycycline hcl 500mg tablet is used to treat bacterial infections and some types of pneumonia that are caused by some viruses.

Festiwal im. Jana Kiepury to jedna z najstarszych imprez kulturalnych w Polsce. Pierwszy Festiwal odbył się w dniach 2-3 września 1967 r. Festiwal nawiązuje do tradycji Krynicy przełomu wieków i czasów przedwojennych, kiedy to miasto odwiedzali i występowali w nim Helena Modrzejewska, Gabriela Zapolska, Ludwik Solski, Ada Sari, Jadwiga Smosarska i Jan Kiepura. W ostatnich latach przez festiwalowe estrady przewinęło się kilka tysięcy wykonawców z kraju i zagranicy. Począwszy od XVIII Festiwalu, aż po dzień dzisiejszy, dyrektorem artystycznym imprezy jest Bogusław Kaczyński. (Red.)

***

Film o Kiepurze. Powstanie film i serial Śpiewaj o życiu Jana Kiepury, w postać śpiewaka wcieli się polski tenor Jacek Laszczkowski. – To Andrzej Wajda wpadł na pomysł realizacji filmu o Kiepurze – mówi Jacek Laszczkowski, który ma za sobą udział w dwóch filmach Krzysztofa Zanussiego. Wajda, po obejrzeniu Dusza śpiewa, w którym zagrał Laszczkowski, uznał go za najlepszego kandydata do roli Kiepury. Krzysztof Zanussi, autor przedsięwzięcia, powierzył reżyserię serialu Wojciechowi Nowakowi, autorowi głośnej Śmierci dziecioroba i scenarzyście kontrowersyjnych Egoistów Trelińskiego. Zanussi wyreżyseruje wersję kinową, zdjęcia rozpoczną się prawdopodobnie na początku przyszłego roku. (Red.)

***

Pomnik Kiepury. Trzymetrowy odlew z brązu przedstawia Jana Kiepurę w jego najbardziej znanej pozie – artysta w rozwianym płaszczu i kapeluszu śpiewa z ręką wzniesioną w górę. Autorami projektu są warszawscy artyści – Tadeusz Markiewicz i nieżyjący już Gabriel Karwowski. Ich projekt zwyciężył w konkursie, jury przewodniczył Bogusław Kaczyński. Monument na granitowym cokole o wysokości 1,40 m stanął na niedawno odnowionym centralnym placu Sosnowca – tzw. Patelni. Równolegle z setną rocznicą urodzin Kiepury Sosnowiec świętuje 100-lecie otrzymania praw miejskich. Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika po raz pierwszy zaprezentowano hejnał Sosnowca.

Uroczystości przyglądało się kilka tysięcy mieszkańców Sosnowca. Okrzykami i oklaskami przyjęli moment odsłonięcia monumentu. Mamy nadzieję, że pomnik i jego otoczenie staną się najbardziej charakterystycznym miejscem Sosnowca i ulubionym jego mieszkańców – powiedział prezydent Sosnowca Michał Czarski

To pierwszy monument słynnego śpiewaka w Polsce i na świecie. W Sosnowcu była do tej pory jedynie tablica upamiętniająca słynnego tenora, umieszczona na domu przy ulicy Majowej, w którym się urodził i mieszkał do czwartego roku życia. Dom, w którym się wychował, już nie istnieje.

Po odsłonięciu pomnika z głośników rozległa się Signorina w wykonaniu Kiepury. Gromkie brawa zebrał Jacek Wójcicki, który zaśpiewał z balkonu nad placem kilka utworów, wykonywanych przez Kiepurę, m.in. O sole mio, Ninon, ach uśmiechnij się i Brunetki, blondynki.

(Red. na podst. mater. PAP)