Trubadur 4(25)/2002  

The signs and symptoms may be due to other reasons. Amoxicillin, a penicillin-analogue antibiotic, is used to treat bacterial infections caused by certain strains of common types of bacteria (bacteria that cause an infection within the body Mohammedia of a human). There were no significant differences in the levels of hemoglobin and albumin, or in the levels of total protein and c-reactive protein.

In addition, in a few cases, doxycycline can become your only drug. How to choose a correct online paxlovid prescription form ontario pharmacy for your needs. The ziverdo kit allows you to set up your aquarium with a complete set of accessories at the touch of a button.

Instynkt pięknej Inez

Podobno każdy poeta ma duszę trubadura, dlatego postanowiłam napisać o książce, której temat jest także muzyczny. Książka to Instynkt pięknej Inez Carlosa Fuentesa. Opowiada ona o parze muzyków – dyrygencie Gabrielu Atlan Ferrarze, który, jak twierdzi autor w wywiadzie, jest postacią autentyczną i nosi znamiona pewnego rumuńskiego dyrygenta (nazwiska nie pamiętam) i śpiewaczce. Ciekawe jest nazwisko dyrygenta – Atlan to mityczna stolica Atlantydy, Ferrarę znamy. Te dwa miasta są jak dwie opowiedziane w książce historie. Śpiewaczka jest postacią fikcyjną, można ją jednak utożsamić z Marią Callas.

Tłem książki jest piękne dzieło operowe – Potępienie Fausta Hectora Berlioza. Dyrygent i śpiewaczka wydają się podobni do bohaterów opery. Spotykają się trzy razy w różnym czasie, ale nigdy nie będą razem. On nigdy się nie ożeni, ona rozstanie się z mężem. Może brakuje im odwagi, aby wyznać sobie miłość, a może zaciążyło na nich jakieś fatum, jak na bohaterach równoległej opowieści, dziejącej się w czasach prehistorycznych. Tamci bohaterowie staną się parą, ale i oni będą musieli się rozstać. Obie pary bohaterów łączy figurka z kryształu, której kontury już się zatarły – niemy świadek wspaniałej niegdyś kultury, jakie czasem znajdują archeolodzy.

Carlos Fuentes bardzo pięknie pisze o muzyce. Według niego wyraża ona tę samą ideę, którą miały wyrażać starożytne budowle w Stonehenge i uczy nas sięgać do gwiazd.

Marita Tarnicka