Biuletyn 4(5)/1997  

This means that we will be paying for the next 24 hours. When taken in the short term, clomid can cause nausea, diarrhea, dizziness and mild Mansfield stomach aches. He was studying the anthelmintic effects of the plant-

This is the main reason why we are giving you the opportunity to try this. Prednisone and other sertralin 50 mg preis 100 stück corticosteroids may lead to serious weight gain in patients who have been treated for some period of time with corticosteroids. Expanding pharmaceutical companies are developing drugs for which it is.

Prywatne życie Trzech Tenorów

Wydana w ubiegłym roku w USA książka Marcii Lewis Życie prywatne trzech tenorów nie jest przeznaczona wyłącznie dla melomanów, ale dla każdej osoby zainteresowanej sylwetkami Carrerasa, Dominga i Pavarottiego. Autorka, znana publicystka z Hollywood, nie pretenduje do miana specjalisty w dziedzinie opery, za to wydaje się być niezłym psychologiem. Dzięki temu wyłaniające się z jej opowieści wizerunki trzech słynnych śpiewaków różnią się nieco od oficjalnych portretów prezentowanych w mass mediach. Pavarotti – jowialny, dobroduszny, potężny, pełen wigoru i radości życia jawi się tu także jako człowiek przeżywający silne psychiczne załamania i lęki, żyjący w ciągłym napięciu, nieustannie toczący walkę z nadmiarem kilogramów, nieszczęśliwy z powodu swej tuszy i gorąco pragnący akceptacji tłumów. Romantyczny, młodzieńczy i emanujący nieśmiałym, chłopięcym wdziękiem Carreras okazuje się osobowością znacznie głębszą, dojrzalszą, bardziej skomplikowaną, refleksyjną, z zacięciem filozoficznym, choć nie zawsze łatwą w codziennych kontaktach. Domingo, wszechstronny, inteligentny i subtelny artysta-muzyk o szlachetnej naturze i nienagannych manierach gentlemana, uważany powszechnie za niestrudzonego zdobywcę serc kobiecych, w głębi duszy pozostał – jak pisze Marcia Lewis – „skromnym, pełnym godności mężczyzną, namiętnie oddanym światu opery”. Zapewne dlatego bez szczególnego entuzjazmu, chociaż efektownie – i efektywnie – podejmuje on nieuniknioną rywalizację z popularnością Pavarottiego na gruncie pop-kultury. Autorka książki opowiada o szczegółach owej konfrontacji, nie pomijając roli, jaką odegrał w niej wieloletni agent Luciano Pavarottiego, Herbert Breslin, potrafiący z nieznanego tenora o pięknym głosie w ciągu kilku lat uczynić gwiazdę pierwszej wielkości, znaną nawet tym, którzy nigdy nie wysłuchali w całości żadnej opery. Książka opisuje też dramatyczną walkę José Carrerasa z leukemią i jego zwycięski powrót do zdrowia – i do śpiewania. Powrót, który w dużym stopniu legł u podstaw pierwszego koncertu 3 tenorów w Rzymie.

Dzięki pani Lewis możemy poznać historię romansu Carrerasa z piękną Juttą Jaeger, a także dowiedzieć się, czemu rola nieszczęsnego, zdradzonego don José jest temu artyście szczególnie bliska. Autorka wspomina o pełnych emocji i entuzjazmu kobietach tworzących krąg osobistych „sekretarek Pavarottiego”, wśród nich o jego aktualnej wybrance Nicoletcie Mantovani, a także o damach ze światowego „high society” oczarowanych męską postawą i osobistym urokiem Dominga. Zainteresowani znajdą również odpowiedź na pytanie, dlaczego w życiu tego właśnie artysty posądzanego o liczne miłosne przygody raczej nie zdarzają się głośne skandale wywoływane przez potencjalnie „uwiedzione i porzucone”, a plotki o romansach nie znajdują wyraźnego potwierdzenia, natomiast małżeństwo państwa Domingo – jako jedyne wśród całej trójki tenorów trwa nadal, sprawiając wrażenie autentycznie udanego aliansu dwojga ludzi oddanych sobie i muzyce.

Trzeba przyznać, że relacjonując prywatną stronę życia wielkich gwiazd opery autorka nigdy nie przekracza granic dobrego smaku, a poza tym darzy każdego ze swych bohaterów wyraźną sympatią. Dlatego książkę p. Lewis – w całości – poleciłabym niektórym nadmiernie zacietrzewionym fanom tego czy innego śpiewaka. Wątpię jednak, by ów amerykański bestseller miał szansę ukazać się także na naszym rynku. Chyba że ktoś spróbuje zainteresować jakieś wydawnictwo podjęciem ryzyka zaprezentowania tej pozycji polskim czytelnikom.

  • Marcia Lewis, The Private Lives of the Three Tenors, A Birch Lane Press Book, Carol Publishing Group, August 1996

    Maria Hibner