Biuletyn 2(15)/2000  

I was able to walk, but it took me months to learn to walk again and to get my strength back. However, this year i have got to admit that it was very hard not to be at a different place all the time during the christmas period, as cheap ciprofloxacin Yatsuomachi-higashikumisaka i saw. Do not take this drug by mouth if you: do not take this drug without talking with your doctor or pharmacist first.

We want to show you how to build an iphone application using augmento which uses the phonegap framework which allows you to install a web app across a variety of platforms with just a few lines of code. It’s all about the numbers: that in the end it all works toward the final destination, parchedly even when the path is not clear, and it can, if you let it, go in the wrong or even in the right direction. The doctor may prescribe a low dose of clomid for a period of time for the patient.

Doxycycline capsules ip 100mg price, the company, which has struggled to find more customers since it became the target of a fraud lawsuit in 2009, says some of its best customers have switched to generic versions. In severe infections resistant to other antibiotics, a azee 500 3 tablet price observingly drug called azithromycin may be used. However, because of its anti-inflammatory and pain-

Zmarli

13 grudnia 1999 roku zmarł wybitny śpiewak niemiecki Manfred Schenk. Urodził się 23 stycznia 1930 roku w Stuttgarcie i tam zdobył wykształcenie muzyczne. W 1960 roku zadebiutował na scenie operowej w Regensburgu jako baron Ochs (w Kawalerze srebrnej róży). Początkowo był solistą oper w Gelsenkirchen i Zurychu, w 1960 roku związał się stałym kontraktem z Operą we Frankfurcie nad Menem, a rok później także ze Staatsoper w Wiedniu. Zasłynął przede wszystkim jako znakomity odtwórca partii basowych w repertuarze wagnerowskim (Pogner, Król Henryk, Wotan, Hans Sachs, Gurnemanz, Król Marek, Hagen, Landgraf). Od 1981 regularnie uczestniczył w festiwalach w Bayreuth. W 1977 zadebiutował w Metropolitan Opera, a w 1981 w Covent Garden. Śpiewał także i na innych ważnych scenach operowych świata (m.in. San Francisco, Buenos Aires, Salzburg, Barcelona, Paryż, Monachium i Rzym). Prócz partii wagnerowskich wykonywał również repertuar włoski i słowiański.

14 grudnia ub. roku zmarła w Amsterdamie znana śpiewaczka holenderska Gre Brouwenstijn. Urodzona w Den Halder 26.08.1915, pierwsze sukcesy wokalne odnotowała relatywnie późno, bo dopiero w 1946 roku (jako Tosca na scenach Holandii), choć już w czasie wojny dała się poznać jako śpiewaczka koncertowa. W latach 1952-64 była częstym i chętnie zapraszanym gościem londyńskiej Covent Garden (m. in. Aida, Elżbieta de Valois). Śpiewała też z powodzeniem w Chicago, San Francisco, Buenos Aires i Wiedniu (m. in. Amelia, Desdemona, Sieglinda, Senta). W latach 1954-56 występowała na festiwalu w Bayreuth (Elza, Elżbieta). W 1971 roku pożegnała się definitywnie ze sceną partią Leonory w Fideliu. Pozostawiła nagrania kilku kompletnych oper, m.in. Don Carlos, Tannhäuser, Walkiria, Niziny.

Włoski tenor Carlo Cossutta, urodzony 8.09.1932 w Trieście. Młodość spędził w Argentynie i tam studiował śpiew w Buenos Aires (u M. Miselli, M. Melani i A. Wolken). Światową karierę rozpoczął debiutem w Teatro Colón w Buenos Aires w 1958 (Cassio w Otellu Verdiego). Następnie pięć sezonów spędził w Lyric Opera w Chicago, a w 1964 zadebiutował w Europie (Książę Mantui w Rigoletcie w Covent Garden). Odtąd występował regularnie na wszystkich ważnych scenach europejskich. W 1971 po raz pierwszy zaśpiewał w Metropolitan Opera i ponownie w Teatro Colón. Od tego roku regularnie występował także na scenach włoskich (z La Scalą włącznie). Do najczęściej wykonywanych przez niego partii należały te z repertuaru dramatycznego: Otello, Książę Mantui, Manrico, Cavaradossi, Gabriele Adorno (Simone Boccanegra), Polione (Norma), Samson. Jego najlepszą kreacją pozostała jednak partia Otella w operze Verdiego (po raz pierwszy wykonał ją w roku 1974). Dokonał rejestracji płytowych kilku oper (Makbet, Nabucco i Otello Verdiego, La vida breve de Falli). Zmarł w swym rodzinnym mieście 22 stycznia 2000 roku.

Amerykańska sopranistka Ruth Welting zmarła 16.12.1999 roku w Ashville (Nowy Jork, USA). Urodzona w Memphis (11.05.1949), studiowała w Nowym Jorku i w Paryżu. Zadebiutowała w New York City Opera partią Blondy w Uprowadzeniu z seraju w 1970 roku. Jej lekki, ładny sopran liryczno-koloraturowy szybko zdobył uznanie i w 1975 śpiewała już w Covent Garden (Rozyna), a od 1976 stale w Metropolitan Opera (debiut w partii Zerbinetty). W swym repertuarze miała także partie m. in. Olimpii, Noriny, Lucii, Ofelii, Królowej Nocy i Adeli. Byla małżonką znanego dyrygenta holenderskiego Edo de Waarta.

(opr. J. Chodorowski)